Viešbutis vaiduoklis “Eco Dream Club “

Citrusiniai vaisiai, "augantys" ant akmeninių medžių

Nepilstant iš tuščio į kiaurą – viešbutis yra svarbi atostogų sudedamoji dalis. Ypač tai patvirtintų „all inclusive” atostogų gerbėjai. Apskritai, ne kartą teko sutikti poilsiautojų, kuriems ne tiek svarbu, į kokią šalį keliauti, o kokį viešbutį joje pasirinkti. Juk viešbučio dizainas, siūlomos pramogos, maistas ir visi kiti dalykai išties sukuria atostogoms ypatingą atmosferą. 

O ir viešbutis, kurdamas individualų konceptą, stengiasi palikti kuo geresnį įspūdį savo svečiams, į kurį jie vėl ir vėl noriai sugrįžtų, ir dar draugų atsivežtų. Štai apie vieną tokį aš šiandien noriu papasakoti Jums. Tai viešbutis, į kurį vis dar plūsta turistai jau šešerius metus po jo uždarymo. 

Tai “Eco Dream Club” atostogų kompleksas, kuriame buvo įgyvendinta itin ambicinga idėja, sutverti ekologišką viešbutį gamtos ir gyvūnų apsuptyje. Dabar šis viešbutis primena kadaise čia egzistavusią vaikišką pasaką ir … Černobylį.

Akmenėlių mozaika ant medžio kamieno

Penkiomis žvaigždutėmis tais laikais įvertintas viešbutis, esantis Čamyuvoje, 8 km nuo Kemero, užima net 140 000 m2 teritoriją! Kad būtų lengviau įsivaizduoti, tai yra kiek daugiau nei 19 futbolo aikščių.  Teritorija tokia didelė, kad yra suskirstyta į atskiras temines zonas: „Nature Club“, „Country Club“ ir „Eco Park Forest Resort“ , o štai pajūrio zona pavadinta „Aqua Resort“. Ją nuo pagrindinės viešbučio dalies skiria gatvė, todėl virš jos buvo nutiestas beveik 100 metrų tiltas, saugiai vedantis viešbučio svečius prie jūros. Nuotraukoj matosi. 🙂

Viešbutis iš viršaus
Miško darbai

Bendrai šį kompleksą sudaro tiek daug pastatų, kad dalies jų paskirtis nėra aiški. Didžioji dauguma jų stovi ant kalno šlaito, kurį dengia miškas ir… gausybė keisčiausių skulptūrų! Būtent jų ir atvyksta pasižiūrėti smalsuoliai. 

Pavyzdžiui, kalno papėdėje iš tolo matosi gigantiškas, žalios spalvos animacinis kirminas, vingiuojantis šlaitu. Kylant aukštyn, kaip įprasta šiose vietovės, gausu kalnų ožių, tik vėlgi, netikrų. Kai kurie iš jų yra tokio dydžio, kad bevaikštant supranti, jog stovi ne ant betoninių grindų, o ant milžiniškos ožio galvos! Arba sutinki kelių metrų medkirčius, neva pjaunančius malkas miške.

Ožys, ant kurio stovi dar daugiau ožių

„Eco Dream Club” viešbutyje buvo skiriamas dėmesys ne tik gyvūnams, bet ir augalams. Apleistuose pastato koridoriuose ant dirbtinių medžių “auga” citrinos, kurių kamienas dengtas akmenėlių mozaika bei apelsinai ir bananai, apgaubti vešliais lapais. 

O prie įėjimo į “Forest people world” korpuso mus ir vėl pasitinka laukiniai žvėrys: tigrai, drambliai, žirafos, beždžionės ir net pirmykščiai žmonės.

Sveiki atvykę į džiungles

Atvirose erdvėse tai pat, kur tik pažiūrėsi, įvairūs statiniai. Vienas įspūdingiausių – Nojaus arka. Tai medinis laivas, kuriame, kaip rašoma biblijoje, plaukė pražūčiai nepasmerktų gyvūnų poros. Bei keistas amfiteatras su gėlių motyvais.

Dramblys, stovintis tarp dviejų aukštų
Beždžioniukas glėbyje
Nojaus arka
Amfiteatras

Akivaizdu, kad idėjų šiam viešbučiui autorius sėmėsi ne tik iš biblijos. Prie lauko baseino buvo pasodintos trys išmintingosios beždžionės, kurios Japoniškoje Rytų kultūroje reiškia “nematau, negirdžiu, nesakau nieko blogo”. 

"Negirdžiu, nematau ir nesakau nieko blogo"

Pažiūrėkite į šias žirafas! Panašu, kad kūrėjas turėjo humoro jausmą.

Jausmas, apimantis vaikštant po šio viešbučio teritoriją, labai savotiškas. Sukasi įvairios mintys ir noras suprasti, ką šiais kūriniais buvo norima pasakyti. O toliau, dar įdomiau! Štai kažkur pievoje pastebėjau atverstą gigantišką knygą ir rašalo buteliuką su plunksna. Netoli jų – filosofinės Aristotelio ir Nyčios knygos, kuriomis buvo paremtos pastato lubos. Efektas stiprus!

Dabar ši knyga guli apleistoje pievoje
Taip ši knyga atrodė tada
Dar viena puiki idėja!

Kitoje pusėje kalno, kur pro medžius galima išvysti jūrą, prasideda medinių bei akmeninių namelių kompleksas. Žinoma, kad čia veikė 384 kambarių. Dar iki dabar tebėra išlikę aplūžusių medinių baldų, kurie su sienų puošybos elementais liudija apie buvusį kambarių dizainą.

Neliko nei durų, nei langų
Pavyko rasti likusią spintą
Ar šis vaizdas Jums neprimena lietuviškos sodybos?

Kaip įprasta viešbučiams, šioje teritorijoje buvo talpinama viskas, ko tik gali užsigeisti svečias. Čia veikė daugybė barų, restoranų, SPA centras, lauko ir vidaus baseinai, sporto aikštynai, žaidimų kambariai vaikams, pramogų erdvės suaugusiems. Radau informacijos, kad čia buvo net ir vyno rusys. Vis dėlto, pagrindinė šio viešbučio idėja buvo ekologija, tad jame veikė ir ekologiškas ūkis, kuris savo natūralią produkciją teikė svečiams.

Čia buvo tiekiamas šviežias pienas
Ir laimingų vištų kiaušiniai

Viešbutis turėjo net ir mini zoo, bet, vis dėlto, brangiausi ir įspūdingiausi šio viešbučio įrenginiai buvo traukinys, kurio bėgiai driekėsi per nemažą viešbučio teritoriją, ir funikulierius, užkeliantis svečius ant kalno. Funikulierius irgi buvo nepaprastas – žemyn nuo kalno žmonės leidosi sėdėdami milžiniškose šunų galvose, o kartu žemyn šokavo spalvotos varlės.

Kaip funikulierius atrodo dabar
Kaip atrodė tuomet

Teigiama, kad vienai dienai reikėjo 1000 aptarnaujančio personalo darbuotojų, tad belieka tik įsivaizduoti, kiek galėjo kainuoti šio viešbučio išlaikymas.

"Eco Dream Club" panorama. Dešinėje pėsčiųjų tiltas virš gatvės

Tiek, kiek įdomybių ten vis dar yra išlikusių, sunku net nupasakoti. Nuvykę ten, net nepajausite, kur praskriejo laikas. Bet smalsumas veda vis toliau, kokių dar beribės fantazijos vaisių čia galima pamatyt.

O štai ir mano minėtėji pirmykščiai žmonės

Kodėl viešbutis bankrutavo?

Sakoma, dėl skonio nesiginčijama, tačiau visi sutiktume, kad viešbučio idėja buvo itin originali, į kurios įgyvendinimą įdėta neapsakomai daug darbo ir kitų resursų. Taigi, kas nutiko, kodėl viešbučio likimas iš spalvingos vaikiškos pasakos tapo artimesnis Černobyliui?  

Kiek pavyko išsiaiškinti, žmogus, sugalvojęs šią ambicingą viešbučio idėją buvo vokietis, kartu su dizaineriais statęs šį viešbutį 1993-1995 m. Ekologiškasis „Eco Dream Club” viešbutis buvo orientuotas į svečius iš Vakarų Europos, kai rusų turistų Turkijos kurortuose dar nebuvo. Dabar sklando net keletas versijų apie šio viešbučio likimą.

Gyvenamieji nameliai
  1. Pati realiausia versija, tai, kad savininką užklupo finansiniai sunkumai, kurių jis nepajėgė išspręsti. Viešbučio statinių kompleksas, brangiai išlaikomi įrenginiai, tokie kaip: funikulierius, traukinys ir daugybė darbuotojų, ko gero neatsipirko taip, kaip buvo planuota. Neoficialūs šaltiniai teigia, kad viešbučio statybos savininkui atsiėjo net 3 milijardus dolerių.
  2. Antroji versija, kad viešbučio savininkui mirus, jo palikimo nepasidalijo vaikai, tad viešbutis buvo apleistas ir pasmerktas žlugti. Teigiama, kad problemos prasidėjo dar 2010 metais, tuomet viešbutį užplūdo vis daugiau skundų iš turistų ir buvo galutinai uždarytas 2014 metais.
  3. Na ir kaipgi be nelaimingos meilės dramos. Sklando gandai, kad viešbučio savininkas vokietis (kiti sako, kad turkas) sutiko moterį ir meilės vedinas, perrašė viešbutį jai. Kitaip tariant, padovanojo jai svajonę (viešbutis vadinasi “Eco Dream Club”). Deja, vėliau įsimylėjėliai išsiskyrė, buvęs viešbučio savininkas išvažiavo į anglies ir plieno centrą, esantį Zonguldako mieste, Juodosios jūros regione. O naujoji savininkė nepajegė sėkmingai valdyti viešbučio, įklimpo į skolas ir jo veikla sustojo galutinai. Manoma, kad jei ši istorija egzistavo, tai vykti galėjo 2009-2010 metais.
Kaip atrodė pagrindinis korpusas
Taip jis atrodo dabar

Atsižvelgiant į minimus viešbučio griūties metus, manau, nereiktų pamiršti, kad 2008 metais prasidėjusi pasaulinė finansų krizė galėjo nemažai prisidėti prie ištikusio bankroto. O kur dar arši viešbučių konkurencija viename populiariausių Turkijos kurortų. 

Kad ir kuri istorija yra arčiausiai tiesos, vienuose šaltiniuose teigiama, kad galiausiai šis viešbutis buvo konfiskuotas už skolas ir parduodamas iš varžytinių už 150 mln. dolerių.

Kituose šaltiniuose rašoma, kad  2015 metais viešbutis buvo bandytas parduoti už 96, 559 629 TL.  Skaičiuojant tų metų kursu, tai būtų  apie 32,2 mln  eur. (1 EUR = 3.0097 TL)

Tačiau anuomet jo parduoti nepavyko, todėl vėl konkursas buvo skelbiamas antra kartą visai neseniai, 2020 metais, vėl už 96,5 mln TL. Nors kaina liromis ir liko nepakitusi, bet lirai stipriai kritus euro atžvilgiu, viešbutis dabar tekainuotų 10,4 mln. (1 EUR = 9,03 TL). Vis dėlto, ar atsirado norinčių įsigyti šį viešbutį, informacijos rasti nepavyko.

Kavinė kavos puodelyje
Dabar čia mėtosi šusnis dokumentų su lentelėmis ir diagramomis

Po uždarymo viešbutyje dar kurį laiką dirbo apsauga, o viduje buvo palikti viešbučiui priklausantys daiktai, baldai, technika ir kitas turtas. Vėliau, kai nebeliko apsaugos, nebeliko ir daiktų. Sakoma, kad dauguma jų buvo tiesiog išplėšti ir išvogti – net kriauklės, unitazai ar lovų čiužiniai.  

Nors šių daiktų ir nebeliko, visgi turistus vilioja išlikę įspūdingi šio viešbučio statiniai, imantrios konstrukcijos ir visa tai gaubianti mistiška atmosfera. Į viešbutį patekti nesunku, tačiau būkite budrūs, atkreipkite dėmesį į konstrukcijų saugumą, kurios yra gerokai aplūžusios ir byrančios.

Esu tikra, kad ne man vienai labai smalsu, ar kada nors atsiras dar vienas toks ambicingas žmogus, kuris norės prikelti „Eco Dream Club” viešbutį ir visą jo idėją antram gyvenimui… O gal priešingai, galbūt atsiras tas, kuriam kils ranka šią savotišką pasaką visiškai sunaikinti ir pradėti kažką naujo. Kaip manote Jūs?

Vietiniai gyventojai šiandien prabangaus viešbučio terasą ant jūros kranto išnaudojaBBQ kepimui

P.S. Nors oficialus “Eco Dream Club” puslapis nebeveikia, bet dar vis yra jų oficialus Facebook puslapis, kuriame paskutinis įrašas darytas 2014.04.21, kviečiantis svečius apsistoti birželio – liepos mėnesiais, 7 naktis už 785-889 TL, tai būtų apie  270 – 306 eur (1 EUR = 2,94 TL).

Na o jeigu norite pasiskaityti plačiau, daugiau informacijos galite rasti čia:

  • https://www.facebook.com/holidayareaecodreamclub/about/?ref=page_internal
  • https://www.tourister.ru/responses/id_22428
  • https://www.crazyflights.eu/en/Blog/412/Abandoned-5-stars-Hotel-in-Kemer-Turkey_/
  • https://www.antalyabugun.com.tr/tr/news/kemer-eco-dream-club-sea-resort-icradan-satilik-59030.html
  • https://www.turizmaktuel.com/haber/2-dev-otel-yeniden-satista