Atostogos Graikijoje: praktiniai patarimai, kurie praturtins Jūsų kelionę

kastellorizo
Kastellorizo sala

Vienareikšmiškai – šių metų atostogų karalienė yra Graikija. Ji, puikiai susitvarkiusi su plintančiu koronavirusu, laimėjo pagrindinį prizą – saugios keliauti atostogų krypties vardą ir susišlavė kone visus poilsiautojus. Aš nuoširdžiai manau, kad Graikija yra viena iš tų šalių, kurią privaloma aplankyti nors kartą gyvenime. Man Graikijoje teko dirbti, gyventi ir nemažai keliauti, o kol pasaulio nebuvo paralyžiavusi pandemija, visą sezoną, kiekvieną šeštadienį vesdavau turistų grupes į Graikijos Kastellorizo salą. Tad šiandien noriu papasakoti, kuo ši šalis puošia mūsų gražųjį pasaulį ir dėl ko, mano mielas lietuvi, jau gali krautis lagaminus ir tuo įsitikinti pats! Be to, paruošiau turisto pradžiamokslį, kuris padės pasiruošti atostogoms Graikijoje. 

10 populiariausių graikiškų frazių

Labas – ja sas (για σας)

Labas rytas – kalimera (καλημέρα) 

Labas vakaras – kalispera (kalispera)

Labanaktis – kalinichta (καληνυχτα)

Ačiū – evcharisto (ευχαριστώ) 

Skanaus – kali oreksi (καλή όρεξη)

Į sveikatą – stin ija sas (Στην υγειά σας)

Taip – nė (Ναί) – smagus faktas, kad graikai sako priešingai nei mes 🙂

Ne – ochi (όχι)

Atsiprašau, atleiskit – signomi (συγνώμη)

kastellorizo sala
Carreta Carreta jūrinis vėžlys Kastellorizo saloje

7 graikiški patiekalai, kuriuos vertėtų paskanauti

Vienas iš geriausių būdų pažinti šalies kultūrą yra per skrandį. Tradicinė graikų virtuvė yra Viduržemio jūros virtuvė, skaičiuojanti jau 4 000 metų ir esanti itin svarbi graikų istorijos bei kultūros dalis. 

Graikiškos salotos. Ko gero, mums geriausiai pažįstamas graikiškas patiekalas, kurį gamina visas pasaulis. Graikiškos salotos susideda iš alyvuogių, dažnai augintų pačios šeimininkės sode, pomidorų, agurkų, svogūnų ir feta ožkos sūrio, pagardinto alyvuogių aliejumi. Anksčiau šios  salotos buvo patiekiamas kaip desertas po valgio. 

astuonkojisJūros gėrybės. Kaip Viduržemio jūros valstybė, graikai turi daugybę jūros gėrybių patiekalų. Graikiškuose restoranuose (tavernose) dažniausiai patiekiama šviežia žuvis, pavyzdžiui,  kardžuvės ar dorado žuvys. O kur dar įvairiai paruošti kalmarai, krevetes, aštuonkojai…

Tradicinis patiekalas mousaka (musaka) – orkaitėje keptas sluoksniuotas daržovių apkepas, sudarytas iš bulvių, baklažanų, maltos ėrienos, pomidorų, svogūnų, česnakų ir pagardintas cinamono prieskoniais bei sūrio padažu.

Sūrio mėgėjamssaganaki sūris. Tai keptas fetos sūris, pagardintas prieskoniais ir alyvuogių aliejumi. Labai skanu užlašinti citrinos, kaip ant jūros gėrybių.

Souvlaki (suvlaki) – ant iešmelių kepami nedideli mėsos gabalėliai – kiaulienos,  vištienos ar ėrienos, panašiai kaip šašlykai. Dažniausiai patiekiami su duona ir keliomis riekėmis daržovių ir tzadziki padažu – sūdytu graikišku jogurtu, pagardintu agurkais, česnakais bei alyvuogių aliejumi.

Gyros pita – tai greitas maistas, kuris turi panašumo į kebabus. Tai į pitą (storą lavašą) įsukta mėsa su svogūnais, pomidorais ir tzadziki padažu. Kartu gali būti patiekiamos ir fri bulvytės. 

Na, o desertui puikiai tiks baklava – šį saldumyną gamina tiek turkai, tiek graikai ir abejose šalyse jis tiesiog fantastiškas! Tai kepti ploni tešlos lakštai, aplieti medumi, sirupu ir pagardinti riešutais bei kitais pagardais.

Nepamirškite, kad graikai pradeda valgyti nuo užkandžių “appetizers”, kurie sužadina apetitą, tačiau neleidžia persivalgyti prieš pagrindinį patiekalą.

Salotos čia suprantamos kaip užkandis prieš maistą. Jos, kaip mums įprasta, prie maisto patiekiamos retai – dažniausiai vienas kitas pomidoro ar agurko gabalėlis pridedamas šalia mėsos.

Be to, kaip savaime suprantamas dalykas, tavernose ant stalo iš karto yra atnešama pintinė duonos ir vandens už kuriuos po eurą bus pridėta prie galutinės sąskaitos. 

keliones graikijoje
Amopi paplūdimys, Karpathos

8 tradiciniai graikiški gėrimai

Graikai sako: “visada reikia atrasti laiko kavai” – iš tiesų, kavos jie geria itin daug.

Siūlyčiau paragauti graikiškos kavos, tai labai ypatingai gaminama kava, mažame variniame inde, į kurį įpilama cukraus, šalto vandens ir smulkiai maltų kavos pupelių. Šis indas šildomas ant ugnies, neleidžiant vandeniui užvirti.

Pasiekus tam tikrą temperatūrą, kava nukeliama, pamaišoma ir vėl uždedama ant ugnies, ir taip kelis kartus, kol ji įgauna reikiamą skonį. Įprastai ji patiekiama mažuose puodeliuose kaip espresso kava.

Karštą vasaros dieną labiau norisi gaivinančių gėrimų, tiesa? Apie alų papasakosiu kiek vėliau, tačiau graikai turi tam puikų sprendimą – šaltas kavas! Tai frappe, freddo espresso ir freddo cappuccino.

Frappe – tai tirpi nescafe kava, iš pradžių išplakta su šaltu vandeniu ir cukrumi, paskui ji užpilama šaltu vandeniu ir ledo kubeliais, patiekiama didelėje stiklinėje. Kartais užpilama ir plaktu pienu.

Freddo espresso – tai dviguba espresso kava, išplakta su cukrumi ir ledais, vėliau supilama į stiklinę, pripildytą ledo kubelių.

Freddo cappuccino – tai tokia pat kaip freddo espresso kava, tik patiekiama su išplakto šalto pieno puta ant viršaus.

Kava graikai mėgaujasi gerdami iš lėto, neskubėdami, kaip patys sako: “siga siga”. Užsisakę kavos, prie stalo gali išbūti net kelias valandas, kadangi jie mėgaujasi ne tik kava, bet ir jaukiu pokalbiu prie jos. 

mythos alus0Mus, lietuvaičius, puikiai pažįstančius alų, ne ką mažiau domina alaus kultūra. Atvykę į Graikiją, išbandykite tradicinį Mythos ir Alpha alų.

Mythos – tai lager alus, pagamintas iš miežių ir apynių. Vienas garsiausių alaus prekės ženklų Graikijoje, priklausantis Carlsberg įmonių grupei. 

Alpha – tai lengvas, šviesus taip pat lager alus, viena seniausių gaminamų alaus rūšių Graikijoje. Iki pat šių dienų gaminamas pagal tradicinį receptą iš 100 proc. graikiškų miežių. 

Ouzo, labai panašus į turkišką gėrimą raki (turkiškas pavadinimas), tai dažniausiai anyžių skonio 40 – 50 laipsnių vynuogių degtinė, bet vietoj anyžiaus gali būti ir gvazdikėliai, kalendros ar kitos žolelės. Gėrimas stiprus, tad neretai praskiedžiamas vandeniu, dėl ko tampa balkšvos spalvos.

vynas recinaVyno mėgėjai, suteikite ypatingą skonį savo atostogoms Graikijoje! Pasimėgaukite Retsina (Ρετσίνα) vynu. Ne, tai ne ricina, tai baltas sausas vynas, kuris, manoma, buvo sukurtas visiškai atsitiktinai. Dar antikos laikais vynas buvo laikomas amforose (statinėse), o tam, kad šis sandariai išsilaikytų, statinių kakliukas buvo užpilamas pušų ar kiparisų sakais. Taip pastovėjęs vynas, įgaudavo specifinį sakų kvapą, kuris patiko žmonėms ir ilgainiui imtas taip gaminti specialiai.

Kokias lauktuves parsivežti iš atostogų Graikijoje?

karpathos
Pigadia, Karpathos

Graikai augina ir gamina itin aukštos kokybės alyvuogių produkciją, kurią pripažįsta visas pasaulis. Tad tokioms lauktuvėms verta palikti vietos lagamine. Tai gali būti alyvuogių aliejus, iš alyvuogių pagaminta kosmetika: kremai, losjonai ar muilas, o gal skaniai marinuotos pačios alyvuogės. 

Žinoma, parsivežti tradicinių kitos šalies gėrimų į namus visada yra gera idėja. Prisiminti savo atostogas ar grįžę pavaišinti draugus galite  mano minėtais ouzo, retsina ar kitais ypatingais gėrimais.

Tradiciniai saldumynai yra vienas dažniausių lauktuvių pasirinkimų. Baklavą irgi įmanoma transportuoti, tačiau, kad ji neprarastų savo magiško skonio, reiktų pasirūpinti pakuotės sandarumu, mat persigėręs sirupas nelengvai išsivalo…

Mėlynoji akis – graikai be to, kad yra labai religingi, dar yra ir labai prietaringi. Jie giliai tiki nužiūrėjimo prakeiksmu, dėl to mėlynąsias akis naudoja kaip apsaugą. Mat šios akys atspindi negatyvias mintis ir palinkėjimus bei parsiunčia juos siuntėjui atgal. Neretai pamatysite graikes, nešiojančias auksines grandinėles ar apyrankes su mėlynosios akies pakabuku.

Keliaudami pastebėkite šias akis užkabintas virš namų durų ar įcementuotas į grindinį  – kad apsauga būtų tikrai garantuota. Sakoma, namų langines graikai dažydavo mėlyna spalva, vėlgi, kaip apsaugą nuo nužiūrėjimo. O jeigu Jūsų turima mėlynoji akis sudūžtų ar ją pamestumėte, nereikia nusiminti – tai reiškia, kad buvote apsaugoti nuo nelaimės ir akis atliko savo darbą.

Na, o jeigu norite nustebinti graikus, štai keletas praktinių patarimų

olympos kaimas
Unikalus Olympos kaimas, Karpathos

Graikai yra krikščionys stačiatikiai (ortodoksai) ir religija jų gyvenime užima labai svarbią rolę. Keliaudami dažnoje vietoje matysite pakabintas ar pastatytas šventųjų ikonas ir ant kaklo nešiojamus kryželius.

Religinės bažnytinės šventės čia švenčiamos itin rimtai, o jau vos už kelių dienų ateis Žolinės (rugpjūčio 15 d.) – Dievo motinos šventė. Kaip ir Lietuvoje, ši šventė yra paskelbta nedarbo diena, kurios metu visi keliauja į cerkves, o paskui pietauja kartu su šeima, dalindamiesi maistu bei iš cerkves parsinešta bažnytine duona. Tad parodydami pagarbą ir žinias apie jų religiją, tikrai neprašausite.

Bendraudami su graikais, nepamirškite pasidomėti apie jų šeimą – kaip laikosi jų vaikai, tėvai, seneliai, broliai ar seserys. Šeima graikams yra kertinė vertybė, tad nenustebkite, jei po trumpo neįpareigojančio pokalbio, jums graikai ims rodyti savo šeimos narių fotografijas, pasakodami apie juos. Man asmeniškai tai labai gražus tautos bruožas, kurio kartais, mano akimis, pritrūksta  mums…

 

Graikai yra dideli futbolo ir krepšinio fanai. Dvi populiariusios komandos yra Pirėjaus Olympiacos ir Atėnų Panathinaikos. Pastaroje komandoje žaidė ir mūsų Šarūnas Jasikevičius 2007 – 2010 ir 2011 – 2012 metais. Sporto fanams tai puiki tema užmegsti pokalbį su graikais.

Įdomus faktai ir priežastys, kodėl verta rinktis atostogas Graikijoje

graikijos salaGraikijoje saulė šviečia net 300 dienų per metus! Atėnai ir Madridas dalijasi saulėčiausios Europos sostinės titulą, o saulėčiausia Europos sala tituluojama Rodo sala.

Nike” prekės ženklo simbolis yra sparnuotosios graikų pergalės deivės Nike (Naiki) plunksna.

Sirtakis, mums žinomas graikų tradicinis šokis, palyginus neseniai – 1964 metais, buvo specialiai sukurtas filmui “Graikas Zorba”. Sirtakis susideda iš kintančio – tai lėto, tai greito – seno tradicinio graikų šokio “hasapiko” ritmo.

juros gerybesGraikija gausiai apdovanota gamtos turtais. Jos krantus skalauja net 3 jūros: Egėjo, Viduržemio ir Jonijos. Be to, skaičiuojama, kad Graikijai priklauso iki 6 tūkst. salų, iš kurių gyvenamos 227 ! O pati didžiausia Graikijos sala yra Kreta.

Dėl savo itin “dantytos” formos ir gausybės salų, Graikija pagal turimą paplūdymio ruožą užima 11 vietą pasaulyje. Graikijai priklauso net 13 676 km. smaragdinių jūrų pakrantės.

Pagal savo plotą (132 000 km2)  ji du kartus didesnė už Lietuvą. Ar žinote, kiek paplūdimio turime mes? O gi šiek tiek daugiau nei 90 km. :)))

jura graikijojeNors Graikija yra laikoma jūrine valstybe, 80 proc. šalies dengia kalnai ir kalvos. Todėl ji yra ir viena kalnuočiausių Europos šalių. Aukščiausias yra Olimpo kalnas – 2917m.

Graikija turi didžiausią pasaulyje prekybinių laivų laivyną ir lyderiauja prabangių jachtų statyboje ir priežiūroje. O Salonikuose randasi antras pagal dydį uostas visoj Viduržemio jūroj. Pirmas – Marselyje, Prancūzijoje.

„Jei Graikija būtų visiškai sunaikinta, užtektų alyvuogės medžio, vyno ir valties, kad būtų galima viską atkurti nuo pradžių.“ - Odyseus Elytis.

apela papludimysMes visi kalbame graikiškai to nežinodami! Graikai davę pradžią ne vienam šiuolakiniam mokslui, kaip ir pavadinimus, kuriuos mes vartojame šiandien: geografija, psichologija, demografija, poliklinika, ginekologas, sarkazmas, Europa ir daugelis kitų.

O mums puikiai žinomas išsireiškimas “OK” yra dviejų graikiškų žodžių “ola kala” (όλα καλά) trumpinys, reiškiantis “viskas gerai”.

Graikų abėcėlė iki šių dienų naudojama matematikoje ir fizikoje – juk visi puikiai pažįstame raidę π “pi”.

Slavų abėcėlė – kirilica IX amžiuje sukūrė du graikų broliai Kirilas ir Metodijus graikų kalbos pagrindu.

Naujasis testamentas buvo parašytas graikų kalba, o dauguma pirmųjų mūsų bažnyčios tėvų ir krikščionių kalbėjo graikiškai.

"Mūsų maisto medžiagos turi būti vaistai, o mūsų vaistai - maisto medžiagos" - Hipokratas

atostogos graikijojeGraikija yra antra didžiausia šalis pasaulyje auginančių alyvuoges, po Ispanijos – t.y.  virš 2 mln. tonų per metus ir pagamina 185 tūkst. tonų alyvuogių aliejaus. Tačiau alyvuogiu aliejaus vartojimas vienam gyventojui Graikijoje yra didžiausias visame pasaulyje.

Graikai pasižymi gyvenimo ilgaamžiškumu, galbūt dėl kokybiško maisto, galbūt dėl savo gyvenimo būdo, tačiau vidutinė graikų gyvenimo trukmė, remiantis 2020 metų statistika, 82.80 metai, o Lietuvoje – 76.41.

Į darbą graikai keliauja du kartus per dieną. Kodėl? Todėl, kad jie turi siestą! Valstybinės įstaigos, tokios kaip bankai, vaistinės ar įmonių ofisai užsidaro pietų poilsiui ir gali nedirbti maždaug nuo 14 – iki 17 val. 

Graikų kilmės žinomos asmenybės

Egipto faraonė Kleopatra buvo graikų kilmės, ji puikiai kalbėjo graikiškai.

Jenifer Aniston – serialo „Friends” („Draugai”) aktorė, turinti graikiškų šaknų.

Zach Galifianakis – filmo ” The Hangover” („Pagirios”) aktorius, kurio seneliai iš tėvo pusės buvo Amerikos imigrantai iš Kretos.

Mūsų krepšinio dievukas Šarūnas Jasikevičius yra vedęs graikę, vardu Anna, su kuria susilaukė dviejų vaikučių – Ailos ir Luko.

Svarbi informacija planuojantiems keliauti į Graikiją!

Įprastai turizmo sezonas Graikijoje tęsiasi iki spalio pabaigos, tad, jei Graikija išlaikys saugios keliauti šalies statusą, dar galite suspėti aplankyti šią nuostabią šalį ir Jūs.

O prieš keliaujant, siūlau sekti Lietuvos ambasadą Graikijoje, kuri liepos 10 d. paskelbė: 

PRIMENAME!!! Visi asmenys, nuo liepos 1 d. iki rugpjūčio 31 d., atvykstantys į Graikiją lėktuvu, keleiviniu ar kruiziniu laivu bei žemyniniu transportu, ne vėliau nei 24 val. prieš atvykimą privalo užpildyti elektroninę Keleivio lokalizavimo formą: http://travel.gov.gr/#/

Už nurodymų nesilaikymą numatoma 500 Eur administracinė bauda.

Plačiau apie keliavimo sąlygas Graikijoje: https://gr.mfa.lt/gr/lt/naujienos/del-keliavimo-salygu-graikijoje