Pasiruošk atostogoms Kretoje

Pradėsiu šiek tiek iš toliau, kadangi tai svarbu planuojant bet kokias atostogas. Juk, kaip bebūtų, atostogos yra laukiamiausias ir brangiausias mūsų laikas. Išsivadavę iš rutinos, ištraukiame geresniąją savo versiją pasirodyti pasauliui, o mainais tikimės, kad pasaulis mums taip pat nušvis gražiausiomis spalvomis. 

Visgi, nebijau skambėti banaliai sakydama, kad viskas priklauso nuo mūsų lūkesčių bei požiūrio. Jeigu jie pernelyg aukšti: “mano atostogų metu viskas turi būti suplanuota tobulai” – bijau, kad yra didelė tikimybė nusivilti. O jeigu atostogas pasitiksite susitarę su savimi: “kas benutiktų, niekas nesugadins mano nuotaikos, atvykau čia ilsėtis” – tuomet ne tik puikiai praleisite laiką, bet pasikrausite geros energijos iki sekančio karto. Savaime suprantama, vienokių ar kitokių lūkesčių mes visada turime, tačiau, kad norai būtų kuo arčiau realybės, tereikia nors minimaliai pasiruošti namų darbus. Štai čia aš Jums noriu padėti.

Apie kokias atostogas svajojate?

Prieš pradėdami planuoti atostogas, visų pirma, nuspręskite, koks Jūsų atostogų tikslas: ar norite pasyviai leisti laiką, mėgaudamiesi viešbučio suteiktomis pramogomis, ar norite keliauti, tyrinėti apylinkes ir į viešbutį grįžti tik nakvynei. Žinoma, galimas ir tarpinis variantas, kurį žmonės dažniausiai ir renkasi. 

Pagal šį poreikį rinkitės savo poilsio vietą. Sugrįšiu prie pirmo varianto – jeigu pagrindinis atostogų akcentas yra viešbutis ir jo siūlomos paslaugos, gal visgi reiktų rinktis Turkijos ar Egipto kurortus, kadangi kainos ir kokybės santykiu jie tikrai yra nepralenkiami. O Europoje tokios kokybės viešbučiai kainuoja brangiau ir jų pasirinkimas yra kuklesnis. 

Visgi, jeigu buvo nuspręsta, kad Jūsų atostogų kryptis yra Kreta, noriu Jus pasveikinti, turite puikų skonį! 🙂  Tad pradėkime nuo pradžių, ką reikia žinoti atvykus į Kretą.

Kur apsistoti Kretoje?

Kretos regionai

Skrisdami užsakomaisiais kelionių organizatorių skrydžiais, kaip Novaturas, atvyksite į salos sostinės, Herakliono, Niko Kazantzakio oro uostą. Skrydis iš Lietuvos yra neilgas, vos 3,5 val. ir mes liekame toje pačioje laiko zonoje, tad laikrodžių sukioti neprireiks. Tačiau kelionė tuo dar nesibaigia. Didžioji dauguma viešbučių ir masinis turizmas vyksta šiaurinėje salos dalyje. Prieš pasirinkdami viešbutį, atkreipkite dėmesį, kuriame iš keturių salos regionų jis yra ir ką galėsite aplankyti netoliese.

Nuo Herakliono oro uosto iki:

 • Herakliono regione esančių viešbučių yra iki 40 min.
 • Lasičio apie 1 valanda.
 • Retimno taip pat apie 1 valanda. 
 • Chanijos yra apie 2 valandos.

!!! TIESIOGINIU PERVEŽIMU!!!

Tai reiškia, kad taksi arba privačiu pervežimu būsite pristatyti tiesiai į savo viešbutį. Jeigu užsisakote bendrąjį pervežimą autobusu, vadinasi, stosite į vieno iš didžiųjų regionų viešbučius iš eilės, tad galite būti ir pirmi, galite būti ir paskutiniai, pavyzdžiui, dešimtieji… Laimės reikalas kokius viešbučius bus pasirinkę Jūsų bendrakeleiviai. 🙂

Galiu perspėti, kad ekskursijos vykdomos taip pat pagal tam tikras lokacijas. Deja, bet garantuoju, kad sunkiai rasite, kas Jums suorganizuos ekskurisją į Spinalongą iš Chanijos regiono arba iš Lasičio į Samarijos tarpeklį. Kitaip tariant, iš vieno salos krašto į kitą nelabai kas norės Jus vežti, o jeigu ir nuveš, kaina bus didelė ir laiko prarasite itin daug. Dėl šios priežasties aš Jums pridedu žemėlapį, kad vizualiai matydami salą, susiaurintumėte savo viešbučio paieškas, ar duotumėte konkretesnę užklausą savo kelionių agentui. 

Savarankiškos kelionės Kretos saloje

Suplanavę, ką norite aplankyti Kretoje ir išsirinkę viešbutį, nuspręskite, koks keliavimo būdas Jums yra priimtiniausias. Gera žinia, kad Kretoje yra tikrai patogu keliauti savarankiškai. Nesunku išsinuomoti automobilį ir leistis į nuotykius patiems. Kuras salose yra šiek tiek brangesnis nei žemyne ar Lietuvoje. Galiu nuraminti, kad nors ir Kretos keliai vietomis gali kelti iššūkių, tačiau patys kretiečiai yra supratingi vairuotojai – padės, patars ar nukreips, jeigu ką nors ne taip darysite.

Be to, mano kolegos iš Novaturo yra paruošę net penkis maršrutus, kur ir kaip keliauti po Kretą savarankiškai. Svarbiausia rasti patikimą automobilių nuomą, kad automobiliai turėtų pilną draudimą, būtų tvarkingi, apynaujai, o pristatymas bei komunikacija sklandi. Šiuo klausimu galite kreiptis į mane, turiu patikimų rekomendacijų. 😉

Viešasis transportas Kretoje

Keliauti viešuoju transportu taip pat yra paprasta. Stotelių gausu, jose kaba autobusų grafikai, pagal kuriuos ganėtinai tiksliai marširuoja autobusai, tiek vietiniai, tiek tarpmiestiniai. Sistema paprasta: atvykus autobusui, išlipa konduktorius, pasakote, kur keliaujate, jis pasakys, kiek sumokėti ir paduos Jums bilietėlį – kainos tikrai nedidelės. Trumpos distancijos regiono ribose gali kainuoti 1,5 – 2 eurus, o tolimesnės, pvz. Heraklionas – Chanija (~ 150 km), apie 15 eur. Tokios tarpmiestinės kelionės vyksta nuo – iki pagrindinės miesto stoties.

Taksi Kretoje

Prisiminkite laikus, kaip gyvenome iki Uberių, Boltų bei appsų… Taksistui reikia paskambinti arba nueiti į vietą, kurioje renkasi taksi automobiliai (taxi station), ir tartis dėl kelionės. Kainos yra fiksuotos, dažnai net nurodomos kainoraščiuose, kartais kabančiuose tokiose taksi stotelėse. Žinoma, galima bandyti derėtis, bet graikai yra tokie – geriau iš viso nedirbs, negu dirbs už pigiau ir dėl euro kito jie nesiplėšys. Dirbdamos su graikais ne be reikalo juos praminėme “dzeusiukais”… 🙂 

Kainos nuo Herakliono oro uosto iki šių miestų:

 • Retimno ~ 86 eur.
 • Chanijos ~ 150 eur.
 • Agios Nikolaos ~ 69 eur.

O kainas nuo Herakliono oro uosto iki kitų kurortinių miestelių galite rasti čia.

Ekskursijos su gidais

Knoso rūmai

Tikrai nuoširdžiai patariu ir pati tuo vadovaujuosi keliaudama: geriausias būdas pažinti vietovę yra rinktis ekskursijas su gidais. O priežastys yra labai paprastos. 

Keliaudami su gidais, susidarysite daug gilesnį ir platesnį vaizdinį apie lankomą vietą, kuri įgis didesnę prasmę ir paliks daug ryškesnį prisiminimą. Tai ypač tinka istorinėms, archeologinėms vietoms, kaip Knoso rūmai ar Spinalongos sala. Jeigu nesate istorikai ar archeologai, nuvykę į tokias vietas vieni patys, greičiausiai, matysite tik griuvėsius… 

Didelis privalumas, kad kelionės planas, lankomi objektai, bilietai, laikas maistui būna numatytas ir suplanuotas už Jus, taip, kad viską spėtumėte, būtumėte pavalgę, nepavargę ir gerai nusiteikę. O ir kelionių pasiūla yra išties didelė, kurios organizuojamos anglų, rusų ir netgi lietuvių kalbomis. 

Bendraudama su poilsiautojais, dažnai išgirstu jų planus nuomotis automobilius ir savarankiškai leistis į kalnus. Tokiems poilsiautojams visada nuoširdžiai primenu pagailėti vairuotojų! Kadangi pati esu vairuojanti ir laisvu metu mėgstu savarankiškai pakeliauti po salą, žinau, ką reiškia akis laikyti įsmeigus į vingiuotą kelią, protarpiais žvilgčioti į navigaciją, kuri dėl prasto ryšio neretai užgrybauja, ir dar sinchroniškai malti pavarų dėžę tarp 2 ir 3 pavaros… Didelio malonumo tikrai nėra. Už tai yra būdas keliauti į kalnus su patyrusiais vairuotojais, kurie ne tik pavežios tam pritaikytais visureigiais, bet ir labai smagiai bei įdomiai supažindins su kretietišku gyvenimu.  

Tas pats galioja ir kelionėms į kitas salas – pvz. Santoriną ar Spinalongą.  Įvertinkite visą logistiką – kaip nuvyksite nuo viešbučio iki laivo, išsilaipinę kitoje saloje, kaip po ją keliausite, kaip grįšite atgal… Juk ne veltui žmonės daug metų studijuoja ir mokosi gidavimo amato. O jūs atvykote ilsėtis, tad palikite šį darbą profesionalams, atsipalaiduokite ir pasinerkite į pramogas. 🙂

Ekskursijos į kalnus su visureigiais

Dažniausiai užduodami klausimai apie Kretos salą

Ar galima gerti iš čiaupo? Nepatartina, vanduo atkeliauja iš jūros arba rezervuarų, jis filtruojamas, chloruojamas ir turi specifinį poskonį. Kartą atsigėrus nieko nenutiks, bet jautriems keliautojams geriau rinktis saugų variantą ir gerti vandenį iš uždarų buteliukų.

Ar Kretoje saugu? Į tokį klausimą atsakau taip: saugu tiek pat, kiek ir visur. Patys graikai nerakina nei savo namų, nei automobilių. Tačiau turistinėse vietose susirenka daug įvairiausių žmonių, tad čia puikiai tinka posakis “atsarga gėdos nedaro”.

Ar saugu vairuoti? Nacionalinis kelias, vedantis per visą šiaurinę salos dalį, yra platus ir ganėtinai geros kokybės. Leidžiantis į pietinį Kretos krantą teks kirsti kalnus ir keliauti siauresniais serpantinais. Greičio ribojimo ženklų bei matuoklių taip pat yra, tad taisyklių laikytis nereikia pamiršti – juk tai dėl mūsų pačių saugumo. 

Retimnas

Kaip dėl motociklų / motorolerių / keturračių nuomos? Išsinuomoti galima viską, tačiau aš patariu to nedaryti, jeigu nesate labai patyręs vairuotojas. Eismas miesteliuose labai intensyvus, vienoje gatvėje galima sutikti visų tipų transporto priemonių – nuo sunkvežimių iki motorolerių. Keliuose daug šalutinių keliukų ir atsišakojimų, tad reikia būti itin budriems… Sezono metu ne vieną avariją teko matyti, kuriose sudalyvaudavo tai motoroleris, tai keturratis. Tad labai įvertinkite savo, kaip vairuotojų, galimybes. 

Kiek kainuoja skambučiai ir internetas? Vietinės SIM kortelės pirkti neverta. Visų pirma, Kretoje ryšys yra ganėtinai prastas ir labai neretai internetas tiesiog neveikia. Naudodama tiek graikišką Wind, tiek lietuvišką Telia korteles, pastebėjau, kad lietuviškasis internetas veikia ir greičiau, ir daugiau vietų nei graikiškas… O visų antra, visoje ES skambučių ir žinučių kainos yra suvienodintos – t.y. mokate tiek, kiek mokate Lietuvoje. Tik iš lietuviško į graikišką numerį skambinti yra nepigu. Nepamirškite to.

Taip pat Jums yra suteikiamas tam tikras duomenų kiekis naršyti internete. Išnaudojus jį, kiti MB yra apmokestinami. Visa ši informacija ateina SMS, kai tik Jūsų telefonai “pagauna” vietinį tinklą. Svarbiausia, kad Jūsų telefonuose būtų įjungtas tarptautinis tarptinklinis duomenų perdavimas (roaming). Jeigu naudojate išankstinio papildymo SIM korteles, kaip Pildyk, LABAS ir pan, jos užsienyje nustoja veikti, tad reikia papildomai užsisakyti šią paslaugą.  

Kaip geriausia atsiskaityti Kretoje? Graikijoje keliauti yra tikrai patogu, kadangi nereikia keisti valiutos – galite atsiskaityti eurais. Kretoje bankinėmis kortelėmis galima atsiskaityti beveik visur, tačiau dėl mano jau minėtų ryšio trikdžių, grynųjų pinigų visada turėkite su savimi. Bankomatų miesteliuose apstu, jie žymimi ATM raidėmis. Pinigų išgryninimas šiek tiek kainuoja – maždaug kelis eurus. Ši suma Jums parodoma ekrane prieš atliekant išgryninimo operaciją.

Ar būtina turėti kelionių draudimą? Vienareikšmiškai privaloma. Ne tik kelionių draudimą, skirtą nelaimingiems įvykiams, bet ir  Europos sveikatos draudimo kortelę, kuri garantuoja būtinosios pagalbos suteikimą bei receptinių vaistų išrašymą. Nepagailėkite išleisti papildomų 10 – 15 eurų asmeniui, kad būtumėte ramūs kelionės metu. Būna įvykių, kai žmonės patenka į ligoninę, reikia mokėti už viešbučio pratęsimą, naujus bilietus, kartais net ir gydymą, tad kelionių draudimas gali išsaugoti Jums ne vieną tūkstantį pinigų. 

Kas yra turisto mokestis? Apsistojus bet kuriame Graikijos viešbutyje, registratūroje Jums reikės susimokėti turisto mokestį. Jis skaičiuojamas taip: nuo 0,5 eur iki 4 eur kambariui už parą. Mokesčio dydis priklauso nuo viešbučio kategorijos šalyje. Šios lėšos skirtos tam, ką mes, turistai, atvykę naudojame – regiono kelius, infrastruktūrą, lankomus objektus ir pan. 

Gramvousa sala

Ar reikia turėti vandens batus? Taip, ypač jeigu keliausite į Balos lagūną arba laukinius paplūdimius, kurių pakrantės dažnai būna uolėtos.

Kokios kainos Kretoje? Žinoma, kainoms įtaką turi vietovė ir pardavėjas, tačiau apytikslės jos būtų tokios:

 • Kava ~2,5 eur 
 • Alus 0,5 l ~3-4 eur
 • Vanduo 0,5 l ~0,5 eur 
 • Litras kuro ~ 1,9 – 2 eur
 • Pietūs (kepsnys su garnyru) ~12 eur
 • Automobilio nuoma nuo 50 eur + kuras dienai (~ nuo 9-20 val), su pilnu draudimu, priklausomai nuo automobilio tipo ir sezono užimtumo.

Ar paplūdimio gultai ir skėčiai yra mokami?  Ne visi viešbučiai turi savo paplūdimio gultų ir skėčių, kuriais viešbučio svečiai gali naudotis nemokamai. Dažnai, jie priklauso paplūdimio barams, kurie nuomoja juos turistams. Įprasta visos dienos kaina 6 – 10 eurų už komplektą – 2 gultai ir 1 skėtis. 

Ką aplankyti Kretos saloje? Esu išsamiai aprašiusi, ką vertą aplankyti Kretoje štai čia.

Iš tiesų, keliauti Kretoje yra labai paprasta. Žmonės puikiai susitvarko ir nemokėdami kalbos, ir neturėdami didelės kelionių patirties. Kaip ir minėjau, viskas priklauso nuo mūsų pačių požiūrio. Vis dėlto, jeigu iškyla papildomų klausimų, galite kreiptis į mane, pasistengsiu atsakyti. 🙂

Kviečiu skaityti