Pasiruošk atostogoms Egipte!

Kelionės į Egiptą

Super naujienos pasklido po Lietuvėlę išsiilgusiems Egipto dykumų ir Raudonosios jūros povandeninio pasaulio! Nuo šiol nebereikės į Egiptą keliauti aplinkkeliais per Lenkiją, kadangi jau nuo vasario 20 dienos kelionių organizatoriai atnaujina tiesioginius skrydžius į faraonų žemę! Teigiama, kad į Hurgados bei Šarm el Šeiko kurortus skrydžiai vyks du kartus per savaitę.

Kol kraudamiesi lagaminą iš spintos gilumos traukiate vasarinius drabužius ir po namus ieškote vandens batų, kuriuos tikrai neseniai kažkur matėte, siūlau minutėlei stabtelti ir perskaityti šiuos patarimus, ko dažniausiai klausdavo atvykę turistai, kol dirbau kelionių atstove bei gide Šarm el Šeike.

Viešbučiai

 • Rinkdamiesi viešbutį Egipte, ar bet kurioje kitoje šalyje, nepamirškite, kad nėra vienos, bendros, standartizuotos tarptautinės viešbučių vertinimo sistemos. Taip, yra žvaigždutės – kuo daugiau jų, tuo geriau. Tačiau! Kiekvienoje šalyje viešbučių vertinimo sistemos “grindys ir lubos” bei vertinimo kriterijai nėra vienodi. Ką jau kalbėti apie skirtingas šalis… Kartais, tame pačiame regione 5 žvaigždučių viešbučiai kardinaliai skiriasi. Todėl prieš išsirenkant viešbutį, išsinagrinėkite, kiek įmanoma daugiau šaltinių apie jį: skirtinguose puslapiuose (nepamirškite ir užsienietiškų), Youtube’je žiūrėkite video, klauskite ten jau buvusių žmonių, kelionių agentų, kol iš visų kanalų susidarysite objektyvesnį vaizdą apie dominantį viešbutį.
 • O kad naujai atvykus į savąjį viešbutį susigaudytume kuo greičiau, rekomenduoju iš registratūros pasiimti informaciją apie viešbučio veikimo konceptą – t.y. mokamos / nemokamos paslaugos, kur ir kas randasi, a la carte restoranų rezervacijos sąlygos ir pan. Ši informacija dažniausiai yra pateikiama ir rusų, ir anglų kalbomis, tad problemų kilti neturėtų. 

Piniginiai reikalai

 • Oficiali Egipto valiuta – egiptietiški svarai EGP (1 EUR ~ 18,93 EGP), tačiau galima atsiskaityti ir doleriais bei eurais, tačiau monetomis nelabai džiaugiasi egiptiečiai, kadangi yra problematišką juos išsikeisti į savąją valiutą.
 • Apsipirkinėjant labai rekomenduoju atsiskaitinėti vietine valiuta EGP, nes versdami kainą į dolerius ar eurus, jos bus suapvalintos tikrai ne jūsų naudai.
 • Pasikeisti pinigus galite bankomatuose, kurie randasi viešbučių teritorijose. Tiesiog įdėkite banknotus ir ekrane matysite norimos valiutos kursą, pagal kurį jums pinigai bus iškeisti.  Arba galite to prašyti viešbučių registratūros darbuotojų, neretai jie geranoriškai sutinka tai padaryti. 
 • Nepamirškite, kad Egipte vyrauja arbatpinigių (bakšiš) kultūra ir egiptiečiai jų labai laukia bei nesidrovi to parodyti. Standartiškai paliekama 10 – 12 proc. nuo suteiktos paslaugos arba tradiciškai bent 1 doleris, kaip padėka už aptarnavimą.
 • Atkreipkite dėmesį, kad 12 proc. aptarnavimo mokestis yra pridedamas prie viešbučių ir restoranų sąskaitų. Tačiau tai nereiškia, kad jus aptarnavę darbuotojai nebesitikės gauti bakšišo į kišenę. 🙂

Ryšys Egipte

 • Žinoma, priklausomai nuo viešbučio, tačiau neretai pasitaiko, kad ir gerame viešbutyje internetas padoriai veikia tik viešbučio lobyje ir net jei “išsiperkate” sustiprintą Wi-Fi, tai dar nėra garantijos, kad jūsų kambaryje jis veiks, apskritai.
 • Todėl pravartu įsigyti vietinę SIM kortelę, kur 4 GB duomenų kainuoja maždaug  9-12 dolerių (arba atitinkamai eurų ar egiptietiškų svarų).
 • Nuoširdžiai noriu atkreipti jūsų dėmesį į ryšio įkainius Egipte! Pavyzdžiui, skambutis į Lietuvą gali kainuoti 2,8 eur/min , atsiliepti 2 eur/min , sms – 0,5 ct, o 1 MB duomenų net 7,5 eur! Todėl, jei yra galimybė, naudokite  Wi-Fi, ar įsigykite SIM kortelę bei kurį laiką apsieikite be katinukų video žiūrėjimo online, kad vėliau telefono sąskaita neviršytų viso jūsų atostogų biudžeto!

Kaip pasirūpinti savo sveikata

 • Vandens iš čiaupo gerti tikrai nerekomenduojama, kadangi iš jo bėga jūros vanduo, kuris nors yra filtruotas, nudruskintas, tačiau kartu ir stipriai chloruotas. Dėl to geriau rinkitės vandenį iš kamšteliais užsukamų buteliukų. O ar žinote iš kur atkeliauja šis vanduo? O gi iš Egipto oazių, kuriose yra aukštos kokybės gruntinis vanduo pardavinėjamas visame Egipte.
 • Kalbant apie dantų valymąsi, galite nebijoti, juk, veikiausiai, šį vandenį išspjaunate. 🙂 
 • Vis dėlto, jeigu pajusite negalavimų, kreipkitės į savo kelionių organizatoriaus atstovą. Jis nukreips jus į artimiausią gydymo įstaigą, bendradarbiaujančią su lietuviškais draudimais, o šie, savo ruožtu, tarpusavyje išsisprendžia finansinius klausimus. Štai kodėl verta draudimą turėti įsigijus iš anksto, maža ką.  Be to, tokiu atveju, gydymo įstaigos automobilis atvyksta pasiimti pacientų iš viešbučių ir parveža juos atgal – viskas labai patogu. Viešbučiuose taip pat dirba gydytojai, bet jų paslaugos dažniausiai yra apmokamos vietoje. Dar vienas iš variantų yra skambinti telefono numeriu, nurodytu ant jūsų draudimo poliso.
 • Neignoruokite pasikeitusių viešbučio saugumo reikalavimų – laikytis atstumo, higienos ir kitų reikalavimų – juk atostogų laikas itin brangus, o sveikata neįkainojama. 🙂 

Transportas

 • Vykstantiems su kelionių organizatoriais jums priklauso 20 kg registruojamo ir 5 kg rankinio bagažo. Jei dviese keliaujate vienu lagaminu, jo svoris neturi viršyti 32 kg – pagailėkite žmonių, kurie juos kilnoja ir krauna.
 • Jei norėsite išsikviesti taksi, ilgai vargti tikrai nereikės, kadangi gatvėse marširuoja gausybė baltai mėlynų automobilių, kurių vairuotojai iš tolo praneša apie save signalizuodami ir šaukdami “taksi!!!”. Tokių gatvėje pagautų taksi kainos yra derybų klausimas, todėl norėdami nuvykti į konkrečią vietą, siūlykite savo kainą. Kokia reali kelionės kaina, skaičiuokite taip: 3 km (kartu su įlipimo mokesčiu) ~1 eur arba 20 EGP. Ar vairuotojas sutiks, ar kels kainą, labai priklauso nuo situacijos… Kaip ir daug kas Egipte. 🙂 
 • Toks dalykas, kaip maršrutiniai autobusiukai, irgi egzistuoja – jų įkainiai, žinoma, yra pigesni, maždaug 1-3 EGP, tačiau jų grafikas yra itin laisvas, o pandemijos laikais, būtų gerai tokių vietų, apskritai, kiek įmanoma vengti.

Kad nepakliūtumėte į bėdą

 • Atostogų pabaigoje, išvykstant iš šalies juk norisi parsivežti suvenyrų ir kitokių dalykėlių, kurie sugrąžtų mus mintyse į aplankytas vietas ir išgyventas emocijas jose. Tačiau noriu priminti, kad iš Egipto žemės išvežti negalima jokios faunos ir floros, antikinių daiktų, kriauklių, o ypač koralinio rifo, kuris yra ypatingai saugomas. Už šių šalies turtų pasisavinimą gali grėsti rimtų nemalonumų! 
 • Apie giluminį nardymą Raudonojoje jūroje: nuo gruodžio mėnesio Egipto valdžia vėl leido giluminį nardymą IŠ LAIVO, tačiau tai ne pirmas kartas, kai tam tikrais kelių metų periodais, šis draudimas įsigalioja, o paskui vėl yra atšaukiamas. Nardyti iš laivų buvo uždrausta nuo 2000 iki 2005 ir nuo 2019 iki 2020 metų. Teigiama, kad mažai praktikos turintys žmonės, nerdami į jūrą iš laivų, labai niokodavo spalvinguosius Raudonosios jūros koralus! Priklausomai nuo koralų rūšies, bet per metus jie gali tepaaugti vos 0,2 -10 cm. Tad, kodėl jie taip saugomi, klausimų nebeturėtų kilti.
 • Jei esate jau lankęsi Egipte, turbūt pastebėjote, kad policijos visur yra itin daug: eismo kontrolės policija, valstybės saugumo policija, karo policija ir net turizmo bei dorovės policija! Štai kaip atrodo policinė valstybė iš tikrųjų. Saugumo sumetimais daug kur stovi patikros postai, tikrinantys transporto priemones. Vykstant autobuso ar automobilio patikrai, pareigūnų ir šių postų fotografuoti ar filmuoti yra griežtai draudžiama! Tokia taisyklė galioja Egipto tiltams, uostams, oro uostams bei kariniams objektams.

Kokius dokumentus turėti su savimi?

 1. Pasą, galiojantį ne mažiau 6 mėn.
 2. Vizą. Jos iki 2021 balandžio 30 d. Lietuvos piliečiams išduodamos nemokamai.
 3. Visuomenės sveikatos formą (Public Health Declaration Form), kurią turėti iš anksto užpildytą ir pateikti Egipto oro uoste.
 4. COVID – 19 testo neigiamą rezultatą anglų kalba, atliktą ne vėliau nei 72 valandas iki atvykimo į Egiptą. Reikalavimas negalioja vaikams iki 6 metų. 

Jeigu pateiktas Covid-19 tyrimo sertifikatas neatitinka reikalavimų, testą pakartotinai reikia atlikti oro uoste (kaina 30 $) ir izoliuotis viešbučio kambaryje 2-3 dienas iki gauto testo rezultato. 

 1. Kelionės draudimą (rekomenduojama), kuris padengtų kelionės metu patirtas išlaidas dėl ligų, įskaitant sukeltas SARS virusų.

Vis dėlto, jeigu viešnagės Egipte metu susirgtumėte COVID – 19, Egipto  valdžia įsipareigojo pasirūpinti savo svečiais, suteikdami medicininę priežiūrą, karantino metu padengti maitinimo ir apgyvendinimo paslaugas bei gydymą ligoninėje.

Grįžtantiems į Lietuvą

 1. Užpildyti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro anketą, kurią privaloma užpildyti ir pateikti  registraciją NVSC patvirtinantį QR kodą.
 2. Turėti COVID – 19 testo neigiamą rezultatą, gautą ne anksčiau 72 val. iki grįžimo į Lietuvą (galioja asmenims, vyresniems nei 16 m.).
 3. Tačiau net jei turėsite neigiamą tyrimo rezultatą ir neturėsite kontakto su sergančiuoju, vis tiek privalote 10 dienų izoliuotis, vis dėlto, šis terminas gali būti sutrumpintas. Izoliuotis nereikės, jeigu per 90 dienų laikotarpį persirgote COVID – 19 ar esate pilnai paskiepytas/a.

Taigi, būkite sveiki ir iš saulėtojo Egipto parvežkite mums kuo daugiau teigiamų emocijų ir įspūdžių! O jeigu jūs turite patarimų, kurių čia nepaminėjau, būtinai pasidalinkite!

Daugiau informacijos keliaujantiems į Egiptą rasite čia ir užsienio reikalų ministerijos puslapyje.