Turgaus turas! Ką ir už kiek galima nusipirkti Turkijos turguje?

Kemero turgaus gėrybės

Rugpjūčiui besibaigiant, pas mus pamažu ateina dėdė Rudenėlis su visomis derliaus gėrybėmis. Kas turi sodus, ko gero, dabar skina, verda, vakuoja ir kaupia atsargas žiemai. O kas neturi, spėju, kulniuoja į turgų ir perka kvapnias ir ekologiškas prekes tiesiai iš augintojų rankų. Juk norisi „atsivalgyti“ visko, ką dabar mums suteikia gamta, nes po gerų kelių mėnesių vėl dejuosime, kad prekybcentriuose pomidorai beskoniai, vaisiai vaškiniai ir, apskritai, kodėl viskas taip brangu!

Kainas lyginti visada yra įdomu – kaip yra pas mus, o kaip pas juos. Be abejo, įdomu „įkišti nosį“ ir į svetimą daržą – o kas čia pas juos auga ? – tad šiandien siūlau Jums keliauti su manimi į turą po Kemero turgų ir pasmalsauti, ką ten pardavinėja egzotiškos pietų šalies gyventojai ir kiek kainuoja šios prekės mūsų pinigais?

Turgus ir Turkija neretam čia atvykstančiam turistui jau tampa sinonimais, o gidams vienas iš labiausiai biesinančių klausimų: „o kur čia turgus?“- kai žmonės, dar nespėję, net kojų apšilti, domisi ne gražiausiais šalies kampeliais, o kur galima pigiai apsipirkti. Na bet čia kita tema. 😊

Iš tiesų, ne paslaptis, kad Turkijos turgus yra lyg nesibaigiantis gėrybių ragas. Jame galima ir apsirengti ir pavalgyti ir pasivaikščioti kaip po muziejų, kuriame eksponuojamos mums neįprastos prekės. Dabar, kai pagalvoju, pas mus irgi turguose randasi visokių unikumų. Ar dar pardavinėjami perrašyti CD ir DVD diskai pas mus? Bent jau tikrai žinau, kad Panevėžio automobilių turguje, jeigu negroja „Laskovyj may“ ar „Verka Serduchka“, tai turgus lieka kaip be dvasios.

Visgi esminis dalykas tarp šių mums visiems gerai pažįstamų prekyviečių yra kainos – Turkijoje tą pačią mums Lietuvoje siūlomą prekę galima įsigyti kur kas pigiau. Juk nemažai prekių, pardavinėjamų pas mus, kaip tik atkeliauja iš tos pačios Turkijos.

turgus turkijoje
Kvepiantys prekystaliai

Bet šįkart aš lankiausi Kemero vaisių ir daržovių turguje, kuriame yra viena kita ne maisto prekė. Kemere jis vyksta du kartus per savaitę: pirmadieniais – vaisiai ir daržovės, antradieniais – įvairios kitos prekės. Turgus čia itin klesti, kadangi Antalijos regionas išsiskiria tuo, kad čia vyrauja ne tik turizmas, bet žmonės intensyviai verčiasi ir žemės ūkiu.

Čia auginami visokie vaismedžiai: apelsinai, granatai, avokadai. Net gatvėse galima pamatyti augančius bananmedžius. Be to, klimatas puikiai tinkamas pomidorų, agurkų auginimui, o kad šiais gamtos skanėstais būtų galima mėgautis ko ne ištisus metus, statoma gausybė šiltnamių. Visoje Turkijoje auginamos įvairiausios kultūros: arbūzai, melionai, riešutai, prieskoniai, vynuogės, alyvuogės, kukurūzai… Būtų galima vardinti ir vardinti. Dėl to Turkija pati gali aprūpinti savo žmones kasdieniais maisto produktais.

Vienas arbūzas kainuoja tik 0,56 eur

Šiais koroniniais laikais, norintiems patekti į turgų, privalu užsidėti kaukę. Jeigu jos neturite, policijos darbuotojas jums įteiks ją nemokamai. Kaip saugoma: „Ginti. Saugoti. Padėti., o ne gąsdinti ir bausti.

Toli niekur eiti nereikia, iš karto prieš klientus atsiveria kruopščiai ant stalų išdėstytos prekės – kai kurios su turkiškais užrašais ir kainomis, nurodytomis liromis, o kitos – su rusiškais užrašais ir nurodytos doleriais.

Su kainomis yra toks dalykas, kad Turkijos kurortuose atsiskaitoma trimis valiutomis – turkiškomis liromis, doleriais ir eurais. Valiutų kursas kinta nuolatos. Apskritai, dabar lira yra itin kritusi – 1 euras maždaug atitinka 8,65 turkiškos liros ir nuolat svyruoja. Kai pernai buvo 1 eur  ~ 6,2 tl. Mums gerai. Jiems nelabai.

Dalinamos kaukės turguje

Nieko nenustebinsiu sakydama, kad prekės, orientuotos į turistų rinką, automatiškai turi didesnę kainą. Pavyzdžiui, raudonosios trešnės, kol dar nebuvo vykdomi užsakomieji skrydžiai iš Rusijos, turguje kainavo 1 kg / 8 liros (0,92 eur). Po to, kai kurortas gausiai pasipildė turistais, trešnių kaina turguje per savaitę pakilo iki 12 tl (1,38 eur), o kai kurie prekeiviai nesismulkindami žiebė kainas, nurodydami doleriais, o tik tada liromis –  1kg – 3 dol / 20 tl (2,31 eur). Kaip jums patinka toks savaitinis kainų šuolis? Na, bet čia ryškiausias mano pastebėtas, toks įžūlus kainų pokytis. Tačiau, tai yra kiekvieno apsisprendimo laisvė – nori perki, nori neperki.

Prabangiosios trešnės

Tai kiek, kas kainuoja?

Vaisiai ir daržovės

  • Fasuotos figos  25 tl  (2,89 eur)
  • Citrinos 1 kg / 12 tl (1,38 eur)
  • Fasuoti ananasai 14 tl (1,61 eur)
  • Avokadai 1 vnt / 3 tl (0,34 eur)
  • Persikai 1kg / 8tl (0,92 eur)
  • Pomidorai 1kg / 4 tl (0,46 eur) bet galima rasti ir už 2,5 tl (0,28 eur)
  • Nektarinai 1 kg / 10 tl (1,15 eur)
  • Vynuogės 1kg / 8tl (0,92 eur)
  • Braškės 1 kg / 12 tl (1,38 eur)
  • Arbūzas 1 vnt / 5 tl (0,57 eur)
  • Slyviniai pomidorai 1kg / 3 tl (0,34 eur)
  • Kukurūzai 1 vnt / 4 tl (0,46 eur)
  • Džiovintų pipiriukų vėrinys 30 tl (3,46 eur)
  • Apelsinų sulčių stiklinė 6 tl (0,69 eur)
  • Granatų sulčių stiklinė 7 tl (0,80 eur)
  • Obuoliai 1kg / 3 tl (0,34 eur)
  • Bulvės 1kg / 2,5 tl (0,28 eur)
  • Žaliosios paprikos 1 kg / 5 tl (0,57 eur)
  • Morkos 1 kg / 5 tl (0,57 eur)
Laimai 1 kg / 10 tl (1,15 eur)
Česnakai 1 kg / 40 tl (4,62 eur)
Špinatai 1 kg / 10 tl (1,15 eur)
Pupelės 1 kg / 5 tl (0,57 eur)

Jūros gėrybės

1 kg krevečių "Jumbo" kainuoja 160 tl (18,49 eur), o kalmarų - 100 tl (11,56 eur)
Murena 1kg / 100 tl (11,56 eur)
Krabai 1 kg / 50 tl (5,78 eur)
Norvegiška lašiša 1kg / 70 tl (8,09 eur)

Riešutai

Lazdyno riešutai 1 kg / 10 tl (1,15 eur)
Graikiniai riešutai 1 kg / 25 tl (2,89 eur)
Pistacijos 1 kg / 100 tl (11, 56 eur)

Lauktuvės

  • Granatų sirupas 100 gr / 10 tl (1,15 eur)
  • Magnetukai 1 vnt / 5 tl (0,57 eur)
  • Prieskonių rinkinys 33 tl (3,81 eur)
  • Lukumas 1kg / 35 tl (4,04 eur)
  • Rankų darbo kavinukas 110 tl (12,71 eur)
  • Paprastas mažas kavinukas 35 tl (4,04 eur) 
"Ring for sex" skambučiai - tarpgalaktinė klasika
Prieskonių rinkinys 33 tl (3,81 eur)
Granatų sirupas 100 gr / 10 tl (1,15 eur)
Rankų darbo kavinukas 110 tl (12,71 eur)

Kitos įdomybės

Šiame turguje galima rasti ir vieną kitą rūbą, batus ar aksesuarą. Neapsieita ir be pasaulinių dizainerių prekių, kurias kūrėjai pasaulinei mados rinkai neabejotinai pristato… turguje.

Pavyzdžiui, „Armani“ diržas kainuoja 50 tl (5,78 eur). Pardavėjas tvirtino, kad šis diržas yra odinis, kaip ir šalia gulintys „HUGO BOSS“ ar „Diesel“ diržai už lygiai tą pačią kainą. O paskui, kaip kontrastą parodė paprastus, „no name“ diržus, kurie kainavo tik 20 tl (2,31eur).

Dar radau neblogą kedų kolekciją. Ir „Balenciaga“, ir „Fila“, ir „Nike“ kainavo po 250 tl (28,90 eur), o pardavėjas, tik pasakęs kainą, kurią, turbūt, diagnozuoja pagal kiekvieną potencialų pirkėją, mane intensyviai įtikinėjo pirkti ir vis kartojo „good price no problem“ – kablelį pasidėkite ten, kur jums atrodo. Spėju, jis būtų nuleidęs kainą iki 200 lirų, gal net ir daugiau. Neslėpsiu, man labai patiko „Nike Air Max“ kedų tokia neįprasta spalva, bet gaila, mano dydžio pardavėjas neturėjo, tai net nesimatavau. Ech…

Tačiau tikrai ketinu dar kartą įsigyti tokius odinius batukus – jų kaina 145 tl (16,76 eur). Praeitą sezoną mokėjau ne daugiau 15 eurų. Bet kokiu atveju šie batukai nors ir nėra itin gražūs, tačiau jų minkštumas, lengvumas ir natūralios odos medžiaga atperka viską. Su tokiais bateliais išdirbau sezoną Turkijoje ir dar Egiptui užteko. Žinoma, nusipirkau porą laisvalaikiui ir mamai lauktuvių parvežiau. Jei šis sezonas būtų startavęs, neabejoju, kad mano spintoje dar būtų atsiradusi nauja pora.

Juodojo kmyno aliejus

Kaip jau supratote, šiame turguje galima rasti visokiausių prekių, tačiau dalykas nustebinęs mane – parduodamas juodojo kmyno aliejus. Kas apie jį negirdėjote, tai liaudyje laikomas vaistas nuo visų ligų, negelbstintis tik nuo mirties. Aprašytas ir Biblijoje, ir Korane. Tinkamas tiek įvairiausių ligų gydymui, tiek profilaktikai ir imuniteto stiprinimui. Egipte šis aliejus yra itin populiarus, kurį gamina tiek Egipto ekologiškas ūkis „Nefertiti“, tiek įvairiausi kiti gamintojai, pardavinėdami aliejus, prisidengę šiuo vardu.

Įprastai toks aliejus kaip „Nefertiti“ yra laikomas medicininio stiklo tarose, specializuotose parduotuvėse. Tai svarbu todėl, kad aliejus būdamas natūralus sutvėrimas nepakistų, laikomas netinkamose sąlygose ir netinkamoje taroje. Turbūt, visi girdėjome, kad net vandens plastikiniuose buteliukuose ilgai laikyti negalima.

Kur aš vedu, kad pamačiusi šį aliejų turguje, plastmasinėse bonkose 30+ laipsnių kaitroje, kažkaip net šiurpas per kūną perėjo. Kainos iš karto nurodytos doleriais, o šalia dar ir rusų kalba dalinamos skrajutės apie šį stebuklingą aliejų. Daug nemoralizuosiu, tik palyginsiu – nešioti diržą su užrašu „Armani“ yra ne tas pats, kas mėnesius gerti aliejų, apie kurį viena ausimi kažką girdėjote, o į kitą ausį papasakojo turgaus prekeivis… Jeigu įdomu, paskaitykite apie šį aliejų daugiau ČIA.

Turgus yra viena spalvinga Turkijos mozaikos dalis. Čia ore sklando parduodamų šviežių vaisių ir daržovių kvapas, o aplinkui skamba derybininkų dialogai.  Prekeiviai čia kalbina kiekvieną praeivį ir noriai leidžiasi į pokalbius su atvykstančiais jų šalies svečiais.  Vedimiems smalsumo čia galima paganyti akis po siūlomų prekių asortimentą, tačiau tikėtis pamatyti kažką super įspūdingo nevertėtų. Daugelį tų pačių turistus dominančių prekių galima pamatyti ant prekystalių pagrindinėse kurortų gatvėse, o ir kainos siūlomos labai panašios. Juk mes vietiniams esame tokie pat turistai tiek atėję į turgų, tiek praeidami gatvėse.