Pasiruošk atostogoms Egipte!

Kelionės į Egiptą

Einant 2021 metams į pabaigą ir artėjant trečiosioms koronos metinėms, saugumo reikalavimai daugiau mažiau tapo sistemingi ir aiškūs. Įvykdžius juos, vartai į pasaulį atsiveria prieš mūsų ekranų nukankintas akis, reabilituotis po baisesnio už pačią koronę reiškinio – karantino.

Buvau rašiusi apie vasario mėnesį atsidariusį Egiptą, sezonas buvo trumpas, sakykim, bandomasis. Tačiau šis žiemos, 2021 m., sezonas įsibėgėja pilnu pagreičiu. Taigi, kas pasikeitė, kas liko taip pat, ir ką pravartu žinoti keliaujantiems į Egiptą šiai dienai, papasakosiu Jums čia. Pradedam!

Viešbučiai

Rinkdamiesi viešbutį Egipte, ar bet kurioje kitoje šalyje, nepamirškite, kad nėra vienos, bendros, standartizuotos tarptautinės viešbučių vertinimo sistemos. Taip, yra žvaigždutės – kuo daugiau jų, tuo geriau. Tačiau! Kiekvienoje šalyje viešbučių vertinimo sistemos “grindys ir lubos” bei vertinimo kriterijai nėra vienodi. Ką jau kalbėti apie skirtingas šalis… Kartais, tame pačiame regione 5 žvaigždučių viešbučiai kardinaliai skiriasi.

Gyvename technologijų amžiuje, brangieji! Valandomis nunarinę galvas, scrolliname telefonus. Juk nesunku į Google, Booking, YouTube ar Instagram įvesti savo viešbučio pavadinimą ir apžiūrėti kiekvieną jo kampą – taip tiesa nuguls jums tiesiai ant delno. Todėl prieš išsirenkant viešbutį, išsinagrinėkite, kiek įmanoma daugiau šaltinių apie jį, kol iš visų kanalų susidarysite objektyvesnį vaizdą ir išsirinksite būtent tai, ko jums reikia.

Beje turiu didelį įspėjimą apie Šarm el Šeiko bei Hurgados viešbučius. Nuo šių metų vėl buvo peleisti skrydžiai iš Rusijos bei Didžiosios Britanijos. Jie buvo uždrausti 2015 metais dėl vykdytų teroro išpuolių. Dabar, kai į Egiptą plūstelėjo šių didelių valstybių keliautojai, viešbučiai tapo perpildyti, o daugelis jų dar nespėjo atverti durų… Tad gali būti, kad atvykę į savo viešbutį, būsite perkelti į kitą, tos pačios kategorijos viešbutį. O pakeisti viešbučio kambarį, ar pati viešbutį, dažnu atveju yra misija neįmanoma. Ką daryti tokiu atveju? Rinktis atsakingai iš karto ir tikėtis geriausio. 🙂

O jei keliaujate pirmą kartą, atvykę į savo viešbutį susigaudytume kuo greičiau, rekomenduoju iš registratūros pasiimti informaciją apie viešbučio veikimo konceptą – t.y. mokamos / nemokamos paslaugos, kur ir kas randasi, a la carte restoranų rezervacijos sąlygos ir pan. Ši informacija dažniausiai yra pateikiama rusų, anglų kalbomis, tad problemų kilti neturėtų. Be to, daugumoje viešbučių rasite Guest relations staliuką, kur dirbantis asmuo atsakingas už visus svečių reikalus ir klausimus, suteiks Jums reikalingą informaciją.

Piniginiai reikalai

Oficiali Egipto valiuta – egiptietiški svarai EGP (1 EUR ~ 18,03 EGP), tačiau galima atsiskaityti ir doleriais bei eurais, tačiau monetomis egiptiečiai nelabai džiaugiasi, kadangi yra problematiška juos išsikeisti į savąją valiutą.

Apsipirkinėjant labai rekomenduoju atsiskaitinėti vietine valiuta EGP, nes versdami kainą į dolerius ar eurus, jos bus suapvalintos tikrai ne jūsų naudai.

Pasikeisti pinigus galite bankomatuose, kurie randasi viešbučių teritorijose. Tiesiog įdėkite banknotus ir ekrane matysite norimos valiutos kursą, pagal kurį jums pinigai bus iškeisti.  Arba galite to prašyti viešbučių registratūros darbuotojų, neretai jie geranoriškai sutinka tai padaryti. 

Nepamirškite, kad Egipte vyrauja arbatpinigių (bakšiš) kultūra ir egiptiečiai jų labai laukia bei nesidrovi to parodyti. Standartiškai paliekama 10 – 12 proc. nuo suteiktos paslaugos kainos arba tradiciškai bent 1 doleris, kaip padėka už aptarnavimą.

Atkreipkite dėmesį, kad 12 proc. aptarnavimo mokestis yra pridedamas prie viešbučių ir restoranų sąskaitų. Tačiau tai nereiškia, kad jus aptarnavę darbuotojai nebesitikės gauti bakšišo į kišenę. 🙂

Derėkitės, siūlykite savo kainą, bet… su protu! „Su protu” reiškia, ne leisti kainą tol, kol jūsų ar pardavėjo kantrybė trūks. Derėkitės tol, kol jums kaina atrodo adekvati už norimą prekę. Jei prekeivio siūloma kaina vis dar netinka, galite mandagiai padėkoti ir nueiti. Kartais tai padeda derybose. Bet jeigu prekeivis sutinka su jūsų siūloma kaina, nueiti būtų itin nemandagu.

Ryšys Egipte

Žinoma, priklausomai nuo viešbučio, tačiau neretai pasitaiko, kad ir gerame viešbutyje internetas padoriai veikia tik viešbučio lobyje ir net jei “išsiperkate” sustiprintą Wi-Fi, tai dar nėra garantijos, kad jūsų kambaryje jis veiks, apskritai.

Todėl pravartu įsigyti vietinę SIM kortelę, kur 5GB duomenų kainuoja maždaug  10 dolerių (arba atitinkamai eurų ar egiptietiškų svarų).

Nuoširdžiai noriu atkreipti jūsų dėmesį į ryšio įkainius Egipte! Pavyzdžiui, skambutis į Lietuvą gali kainuoti 2,8 eur/min , atsiliepti 2 eur/min , sms – 0,5 ct, o 1 MB duomenų net 7,5 eur! 

Šį kainoraštį turėtumėte gauti iš savo mobiliojo ryšio operatoriaus, atvykę į šalį. Todėl, jei yra galimybė, naudokite  Wi-Fi, arba įsigykite vietinę SIM kortelę su gigabaitais. Priešingu atveju, apsieikite be katinukų video žiūrėjimo online, kad vėliau telefono sąskaita neviršytų viso jūsų atostogų biudžeto!

Kaip pasirūpinti savo sveikata

Vandens iš čiaupo gerti tikrai nerekomenduojama, kadangi iš jo bėga jūros vanduo, kuris nors yra filtruotas, nudruskintas, tačiau kartu ir stipriai chloruotas. Dėl to geriau rinkitės vandenį iš kamšteliais užsukamų buteliukų. O ar žinote iš kur atkeliauja šis vanduo? O gi iš Egipto oazių, kuriose yra aukštos kokybės gruntinis vanduo pardavinėjamas visame Egipte.

Kalbant apie dantų valymąsi, galite nebijoti, juk, veikiausiai, šį vandenį išspjaunate. 🙂 

Vis dėlto, jeigu pajusite negalavimų, kreipkitės į savo kelionių organizatoriaus atstovą. Jis nukreips jus į artimiausią gydymo įstaigą, bendradarbiaujančią su lietuviškais draudimais, o šie, savo ruožtu, tarpusavyje išsisprendžia finansinius klausimus. Štai kodėl verta draudimą turėti įsigijus iš anksto, maža ką.  Be to, tokiu atveju, gydymo įstaigos automobilis atvyksta pasiimti pacientų iš viešbučių ir parveža juos atgal – viskas labai patogu. Viešbučiuose taip pat dirba gydytojai, bet jų paslaugos dažniausiai yra apmokamos vietoje. Dar vienas iš variantų yra skambinti telefono numeriu, nurodytu ant jūsų draudimo poliso.

Neignoruokite pasikeitusių viešbučio saugumo reikalavimų – laikytis atstumo, higienos ir kitų reikalavimų – juk atostogų laikas itin brangus, o sveikata neįkainojama. 🙂 

Be to! Uodai čia itin agresyvūs! Jei esate alergiški, įsigykite vaistų, pvz.: Tavegylio ir įsimeskite, ką nors nuo uodų bei kremo po įkandimo. Vėliau galėsite man padėkoti.  Jei pamiršote, ne bėda – parduotuvėse ir vaistinėse galėsite nebrangiai jų įsigyti.

Transportas

Vykstantiems su kelionių organizatoriais, greičiausiai, jums priklauso 20 kg registruojamo ir 5 kg rankinio bagažo. Jei keliese keliaujate vienu lagaminu, jo svoris neturi viršyti 32 kg – pagailėkite žmonių, kurie juos kilnoja ir krauna.

Prireikus išsikviesti taksi, ilgai vargti tikrai nereikės, kadangi gatvėse marširuoja gausybė baltai mėlynų automobilių, kurių vairuotojai iš tolo praneša apie save signalizuodami ir šaukdami “taksi!!!”. Tokių gatvėje pagautų taksi kainos yra derybų klausimas, todėl norėdami nuvykti į konkrečią vietą, siūlykite savo kainą. Kokia reali kelionės kaina, skaičiuokite taip: 3 km (kartu su įlipimo mokesčiu) ~1 eur arba 20 EGP. Ar vairuotojas sutiks, ar kels kainą, labai priklauso nuo situacijos… Kaip ir daug kas Egipte. 🙂 

Toks dalykas, kaip maršrutiniai autobusiukai, irgi egzistuoja – jų įkainiai, žinoma, yra pigesni, maždaug 1-3 EGP, tačiau jų grafikas yra itin laisvas, o pandemijos laikais, būtų gerai tokių vietų, apskritai, kiek įmanoma vengti.

Kad nepakliūtumėte į bėdą

Atostogų pabaigoje, išvykstant iš šalies juk norisi parsivežti suvenyrų ir kitokių dalykėlių, kurie sugrąžtų mus mintyse į aplankytas vietas ir išgyventas emocijas jose. Tačiau noriu priminti, kad iš Egipto žemės išvežti negalima jokios faunos ir floros, vaisių, antikinių daiktų, kriauklių, o ypač koralinio rifo, kuris yra ypatingai saugomas. Už šių šalies turtų pasisavinimą gali grėsti rimtų nemalonumų! 

Apie giluminį nardymą Raudonojoje jūroje: nuo gruodžio mėnesio Egipto valdžia vėl leido giluminį nardymą IŠ LAIVO, tačiau tai ne pirmas kartas, kai tam tikrais kelių metų periodais, šis draudimas įsigalioja, o paskui vėl yra atšaukiamas. Teigiama, kad mažai praktikos turintys žmonės, nerdami į jūrą iš laivų, labai niokodavo spalvinguosius Raudonosios jūros koralus! Priklausomai nuo koralų rūšies, bet per metus jie gali tepaaugti vos 0,2 -10 cm. Tad, kodėl jie taip saugomi, klausimų nebeturėtų kilti.

Jei esate jau lankęsi Egipte, turbūt pastebėjote, kad policijos visur yra itin daug: eismo kontrolės policija, valstybės saugumo policija, karo policija ir net turizmo bei dorovės policija! Štai kaip atrodo policinė valstybė iš tikrųjų. Saugumo sumetimais daug kur stovi patikros postai, tikrinantys transporto priemones. Vykstant autobuso ar automobilio patikrai, pareigūnų ir šių postų fotografuoti ar filmuoti yra griežtai draudžiama! Tokia taisyklė galioja Egipto tiltams, uostams, oro uostams bei kariniams objektams.

Kokius dokumentus turėti su savimi?

  • Pasą, galiojantį ne mažiau 6 mėn.
  • Vykstantiems į Egiptą reikalinga viza! Keliaujant į Šarm el Šeiką- t.y. Sinajaus pusiasalį, gaunate 14 d. galiojančią nemokamą vizą. Antspaudas jums yra uždedamas pase atvykimo metu. Tačiau jeigu keliaujate į Hurgadą, Kairą, Luksorą ir Afrikinę Egipto dalį, jums prireiks kitos Egipto vizos, kuri kainuoja apie 25 dolerius. Šią vizą galite užsisakyti iš anksto, paprašę savo kelionių organizatoriaus, taip sutaupysite laiko oro uostuose. Patikėkite, reiks nemažai pavargti ir be to, kol pereisite visas reikalingas patikras ir pasų kontroles.
  • Kelionės draudimą.
  • Kovidinius dokumentus. Visa informacija apie reikiamus dokumentus:
  1. https://keliauk.urm.lt/location/egiptas 
  2. https://www.novaturas.lt/naujienos/saugaus-keliavimo-informacija?id=3206

Beje, mūsų Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja: „keliaujant į Egiptą naudotis tik licencijuotų kelionių organizatorių paslaugomis”.

Taigi, būkite sveiki ir iš saulėtojo Egipto parvežkite mums kuo daugiau teigiamų emocijų ir įspūdžių! O jeigu jūs turite patarimų, kurių čia nepaminėjau, būtinai pasidalinkite!