Atostogos Kretos saloje!
- 2022-12-08
“Sveiki atvykę į pačią gražiausią Graikijos salą Kretą, mano vardas yra Greta ir noriu Jus pasveikinti pagaliau pradėjus savo atostogas!” – taip šią vasarą su plačia šypsena aš pasitikdavau mūsų poilsiautojus. Kas mane pažįsta, žino, kad Graikiją aš tiesiog dievinu ir šį vasaros sezoną buvau apdovanota galimybe apsigyventi Kretoje – didžiausioje Graikijos saloje, kurios, deja, nepavyko apkeliauti net per pusę metų… Tačiau, poilsiautojams, svarstantiems atostogas praleisti būtent čia, aš turiu patarimų, kuriuos sukaupiau ieškodama atsakymų į turistų kasdien užduodamus klausimus.
Svarstote rinktis Kretos salą?
Kai išgirstame žodį sala, dažniausiai įsivaizduojame nedidelį, bet gausiai gamtos apdovanotą žemės lopinėlį jūroje, kur ir pailsėti, ir pakeliauti savaitės, o jei net ir dviejų, yra sočiai ir per akis! Nežinau, gerai tai ar ne, tačiau apkeliauti ir viską pamatyti Kretos saloje per vienas atostogas tikrai nepavyks. Kad geriau suprastumėte, kodėl tai tvirtinu, pateiksiu Jums šiek tiek skaičių.
Drakoniuko formos Kretos sala išilgai tęsiasi apie 260 km., o iš Šiaurės į Pietus vos 12-60 km. Keliauti nuo vieno iki kito salos galo yra patogu, mat šiaurine salos dalimi palei jūrą vingiuoja “Nacionalinis kelias”, kurio ilgis yra apie 300 km.
Tačiau nepamirškite, kad apie 80 proc. Kretos dengia kalnai ir dėl įmantriai salos reljefą raižančių serpantinų tokį 300 km atstumą įveikti prireiktų net 6-7 valandų! Dėl šios priežasties, planuodami savo laiką, kelią matuokite ne kilometrais, o laiku. Dažniausiai kiek kilometrų rodo Jūsų navigacija, tiek minučių tikėkitės ir keliauti.
Trokštantiems išvysti kvapą gniaužiančius gamtos vaizdus, Kretoje nusivilti tikrai neteks. Kadangi per šią salą vilnija net 3 kalnų grandinės, sudarančios daugybę kanjonų bei kalnų upių.
Na ir žinoma, kaip gi be dieviško grožio paplūdimių! Nepergyvenkite, Kreta Jums gali pasiūlyti net 1040 km pajūrio ir galimybę išsimaudyti net trijose skirtingose jūrose! Šiaurinę Kretos dalį skalauja Egėjo jūra, Kretiečių nekukliai vadinama tiesiog Kretos jūra. Pietinėje pakrantėje – Libijos jūra, o vakarinėje – Jonijos.
Visoje Kretoje gyventojų yra kaip Vilniuje – apie 600 tūkst., tačiau vasarą žmonių kiekis išauga net iki kelių milijonų! Todėl žiemą ši sala yra lyg miestas, vasarą ji tampa šalis.
Nors savo plotu Kreta yra beveik aštuonis kartus mažesnė už Lietuvą, ji turi net tris oro uostus ir yra skirstoma į keturis regionus: Chanijos, Retimno, Herakliono bei Lasičio.
Kretos sostinė Heraklionas – tai penktas pagal dydį miestas visoje Graikijoje, turintis antrą svarbiausią oro uostą šalyje. Kuo jis toks svarbus? 2019 metais Niko Kazantzakio oro uostas aptarnavo beveik 8 milijonus keliautojų! Žinoma, pandemijos metais šie skaičiai sumažėjo maždaug iki 5 milijonų, tačiau, kas esate buvę ir matę šį “modernų” oro uostą, tokie skaičiai turėtų kelti nuostabą, kaip jam pavyksta atlaikyti tokį keliautojų srautą… Beje, tiek keliautojų, tiek pačių darbuotojų laimei, iki 2025 metų planuojamas baigti statyti naujasis oro uostas. Tikėkimės, kad taip ir įvyks.
Manau, susidarėte įspūdį, kad ši sala yra pakankamai apkrauta ir žmonių srautai čia yra tikrai dideli. Bet kas gi čia traukia tuos keliautojus? Dėl ko verta iš šitiek daug egzotinių šalių savo atostogoms pasirinkti būtent Graikiją, o iš jos turimų šimtų spalvingų salų atvykti į Kretą?
Ką aplankyti Kretoje?
Galbūt, šis vaizdas atrodo pakankamai painiai, tačiau dalinuosi su Jumis autentišku žemėlapiu, kurį naudojau savo darbe, supažindindama turistus su Kreta. Tokių žemėlapių galima gauti nemokamai oro uoste ar viešbučiuose. Jame yra ranka pažymėtos svarbiausios lankytinos vietos Kretos saloje, kurias trumpai apžvelgsiu.
Kretos miestai
Herakliono, Retimno, Chanijos regionai yra pavadinti pagal svarbiausius ir didžiausius šių regionų miestus, išskyrus Agios Nikolaos, Šventojo Mikalojaus, miestą, kuris yra pagrindinis Lasičio regione.
Heraklione (1) – salos sostinėje pamatysite, kaip atrodo šiuolaikinis graikiškas miestas ir galėsite ne tik apsipirkti tiek tarptautinių, tiek vietinių prekinių ženklų parduotuvėse, bet ir aplankyti archeologijos muziejų, meno galerijas, centrinį miesto turgų ar itin ypatingą vietą – istorinius Knoso rūmus.
Knoso rūmai buvo didžiausi ir svarbiausi Mino civilizacijos rūmai. Šiandien lankytojai gali apžiūrėti šių įmantrių senovinių rūmų griuvėsius, taip pat sužinoti apie jų istoriją ir reikšmę. Rūmai buvo laikomi magiška vieta – būtent čia karalius Minas labirinte laikė legendinį Minotaurą. Galiausiai Knosas taip pat buvo Linijinio A rašto gimtinė, kuris vis dar nėra visiškai suprantamas. Jei domitės senovės civilizacijomis ar istorija, Knoso rūmus tikrai verta aplankyti!
Retimnas (2) – nuostabus vakarų Kretos miestas su įspūdingu viduramžių senamiesčiu. Venecijos laikų citadelė – Retimno forteza yra viena geriausiai išsilaikiusių pilių Kretoje. Kiti ryškūs paminklai, menantys miesto istoriją, kuriuos verta aplankyti yra Neradje mečetė, Didieji vartai, Piazza Rimondi ir Lodžija.
Chanijoje (3) rasite dar vieną žavų senamiestį, kuriame persipynę venecijiečių, Osmanų imperijos bei graikų architektūros pastatai, įrėminti žydros jūros fone. Labiausiai čia žmones vilioja centrinė Eleftherios Venizelos aikštė bei jos fontanas, žydų kvartalas, kuriame verda vietiniai versliukai – nuo butikinių viešbučių, šeimos restoranų iki rankdarbių parduotuvėlių ir, žinoma, spalvinga prieplauka bei garsusis uosto švyturys.
O štai jaukusis Agios Nikolaos (4), vienas gražiausių rytinės Kretos miestų, turintis natūralų ežerą miesto centre – Voulismeni. Nedideli, įvairiaspalviai šio miesto nameliai, išsibarstę kalno papėdėje palei jūrą, primins Jums, kad esate nuostabioje saloje, kur vyrauja ramus, idiliškas gyvenimas.
Ierapetra (5) – pietiniame Kretos krante, Libijos jūros pakrantėje, esantis nedidelis, ramus kurortinis miestelis, pamėgtas vakarų europiečių. Venecijiečių tvirtovė ir labai jaukus senamiestis, kurio pastatai atspindi įvairias salą palietusias epochas, yra puiki vieta praleisti popietę.
Didelis jo privalumas, kad esant apniūkusiems, darganotiems orams, Kretos šiaurinėje dalyje, kur vyksta pagrindinis turizmas ir gyvenimas (taip, pasitaiko ir tokių orų), galima persikelti į Kretos pietinį krantą kitąpus kalnų ir labai tikėtina, kad čia Jus pasitiks saulė. Beje, viename iš Iarapetros paplūdimių buvo filmuotas garsusis graiko Zorbos šokis „Sirtakis”.
Hersonisos (6) bei netoli esanti Malija yra absoliuti Ierapetros priešingybė. Jeigu Ierapetrą galime pavadinti Lietuvos Nida, tai Hersonissos ir Malija yra visiška Palanga, kur liejasi linksmybės, klubai, barai, restoranai, netgi kriaušę galima rasti, kuri buvo vienas iš Basanavičiaus gatvės simbolių. 🙂
Matala (7) dar kitaip žinoma, kaip hipių miestelis. Bohemiško stiliaus tavernos, hipių atributikos, įvairiais piešiniais margintos gatvės ir malonus smėlio paplūdimys tikrai vertas bent vienos atostogų dienos.
Aplinkinės Salos
Kreta turi dvi nuostabias kaimynes, kurias tikrai verta aplankyti – tai Spinalonga (8) bei Šventosios Irenos sala, dar žinoma kaip Santorinas. Spinalonga, galbūt, girdėta šiek tiek mažiau, tačiau tai neeilinė sala, skaudžiai išlikusi graikų prisiminimuose – mat į ją visam gyvenimui buvo ištremti žmonės, užsikrėtę raupais… Spinalongoje yra išlikę jų gyvenimą liudijančio miestelio griuvėsiai: pastatai, gatvės bei to meto infrastruktūra. Neprireiks nė valandos, kad iš Eloundos ar Ag. Nikolaos miestelių išsilaipintumėte šioje liūdnos istorijos saloje.
O štai Santorinas, tapęs pasaulinio garso atostogų vieta, abejingų niekada nepalieka, kadangi žmonės čia pamato dar kitokį Graikijos vaizdą. Kontrastas, kai vulkano papėdėje, ant juodo smėlio stūkso lyg kregždučių lizdai sulipdyti balti nameliai, pasipuošę mėlynais kupolais bei langinėmis, suminkština net ir didžiausių skeptikų širdis. Greitaeigiu keltu Santoriną, nuo Kretos nutolusį apie 130 km, galima pasiekti vos per porą valandų.
Gražiausi Kretos paplūdimiai
Vai paplūdimys (9), dar žinomas kaip Bounty paplūdimys, kuriame 1978 m. buvo filmuota Bounty šokolado reklama. Paplūdimys išties egzotiškas – čia auga laukinės, kudlotos palmės, o krištolo skaidrumo jūros pakrantė padengta minkštu, baltu smėliu. Tokių paplūdimių Europoje galima rasti tikrai retai, o svečiuojantis Kretoje, vaizdingu ir geros kokybės keliu pasiekti Vai yra ne tik smagu, bet ir patogu.
Balos lagūna (10) – baltų uolienų įlanka, kurioje vanduo įgauna DAR sodresnę, žydresnę spalvą… Galima čia pamatyti ir rausvo smėlio, kuris įgauna šį atspalvį dėl sutrumpintų kriauklių. Į Balos lagūną geriausiai vykti keltu iš Kissamos uosto, kadangi automobiliu jis labai sunkiai pasiekiamas. Galite pažeisti automobilio dugną ir tureti daug nemalonių reikalų.
Elafonisi (11) paplūdimys – tai salelė, kuri, priklausomai nuo jūros lygio, tampa pusiasaliu, garsėjančiu žydru vandeniu bei rožiniu smėliu. Gražu – nieko čia daugiau nepridursi.
Visus tris šiuos paplūdimius, kad ir kaip nuvalkiotai tai skambėtų, žmonės vadina Kretos Maldyvais… 🙂
Kourno ežeras (12) – vienas iš nedaugelio natūralių ežerų Kretoje. Šiame, kalnų fone įrėmintame, ežere galima pasiplaukioti vandens kanojomis, o jeigu pasiseks, išvysti ir ten gyvenančių vandens vėžliukų.
Preveli paplūdimys (13) – tai vieta, kur Kourtaliotiko kanjonu tekanti Potamos upė, susilieja su Libijos jūra ir sukuria išties ypatingą gamtos oazę. Tai neišpasakytai graži, tačiau gan sunkiai prieinama vieta. Norint pasiekti šį paplūdimį, reikia bent pusvalandį leistis nuo kalno. Jeigu tam esate nenusiteikę – nebėda. Šiuo reginiu pasigrožėsite ir nuo kalno viršaus.
Kartu verta paminėti ir Kourtaliotiko tarpeklį, besidirekiantį maždaug 3 kilometrus. Jis išraižytas Megalos Potamos upės, kuri teka per tarpeklį pro įspūdingas uolas ir uolienas. Tarpeklį supa aukšti kalnai, vešli augmenija ir įvairi flora bei fauna. Vienas iš pagrindinių Kourtaliotiko tarpeklio akcentų yra nuostabi Kourtaliotiko upė, kuri savo vagoje sudaro keletą krioklių. Garsiausias krioklys yra žinomas kaip „Preveli krioklys” arba „Kourtaliotis krioklys”. Šis krioklys patenka į nedidelį baseiną, sukurdamas ramią ir vaizdingą vietą lankytojams. O pačioje upės deltoje, abejose pakrantėse auga vešli palmių giraitė, kuri sukuria itin egzotišką atmosferą. Patogu tai, kad Kourtaliotiko tarpeklis yra lengvai pasiekiamas automobiliu, o šalia įėjimo yra automobilių stovėjimo aikštelė. Daugelis lankytojų taip pat pasirenka apsilankymą tarpeklyje derinti su kelione į netoliese esantį Preveli vienuolyną ir Preveli paplūdimį, nes jie yra visai šalia.
Seitan Limanija paplūdimys (14) – jame didžiausia pramoga yra ne balti akmenėliai ir kerintis vanduo, o… kalnų ožkos! Jos drąsiai vaikštinėja tarp išsinuoginusių poilsiautojų ir kruopščiai tikrina jų krepšius – gal ras ką skanaus. 🙂 Vėlgi, nusileisti iki šio paplūdimio pakankamai sudėtinga… Žemyn nuo kalno veda sunkiai įžiūrimas takelis ir jį žyminti simbolinė virvė. Tokie kalnų takai mums yra sunkiau įveikiami nei kalnų ožkoms, tad nusileidimas iki jūros užtruks bent pusvalandį.
Samarijos tarpeklis (15) – jeigu nenusėdite vietoje ir spirgate noru patirti naujų iššukių, pamėginkite įveikti ilgiausią tarpeklį visoje Europoje! Vienur teigiama, kad 15 km, kitur 18 km tarpeklis, vedantis vaizdingais kalnais, kasdien pritraukia itin daug aktyvų poilsį mėgstančių keliautojų. Nusiteikite rimtai, kadangi šiuo tarpekliu žygiuosite apie 6 valandas.
Kourtaliotiko tarpeklis (16) – nors jis nėra ilgas, vos 3 km, tačiau tikrai vertas dėmesio! Nuolat siaučiant stipriems vėjams, jame susidaro daug garsų, primenančių plojimus, barškėjimą ir kitokį triukšmą. Taip pat šiame kanjone rasite paslaptingų urvų ir gyvybe alsuojančių krioklių. Deja ir šie gamtos stebuklėliai nėra lengvai pasiekiami, bet pažadu, kad vaizdai atperka visas kančias. O smagiausia tai, kad įveikę šį kanjoną, pateksite į Prevelį paplūdimį!
Dzeuso urvas (17) – Lasičio plynaukštėje esantis dar vienas gamtos perliukas. Pagal graikų mitologiją, šiame urve gimė vyriausiasis Olimpo dievas – Dzeusas. Nors šiandien erdviame urve Dzeuso nesutiksite, tačiau nusivilti irgi neteks. Galiu garantuoti, kad urvą puošiantys kelių tūkstančių metų senumo stalaktitai ir stalagmitai paliks Jums ryškų ir malonų prisiminimą. Aplankyti urvą tikrai užteks 1- 1,5 val. – užlipimas gana patogus ir fiziškai tai nėra itin sudėtinga.
Ir čia toli gražu ne viskas, ką veikti ir ką aplankyti šioje visapusiškai turtingoje Kretos saloje. Plačiai neišsiplėčiau, kadangi informacijos apie siūlomas rekomendacijas ir jų kainas internetuose rasti tikrai nėra sunku. O apie tai, kokios pramogos yra vykdomos Kretoje tuomet, kai į Lietuvą ateina ruduo ir mus aplanko noras dar prasitęsti vasarą, rasite čia.
Žinoma, savarankiškai planuoti atostogas užtrunka laiko, reikalauja tam tikrų įgūdžių ir žinių. Taip pat labai svarbu rasti patikimą automobilių nuomą, kad automobiliai turėtų pilną draudimą, būtų tvarkingi, apynaujai, o pristatymas bei komunikacija sklandi. Šiuo klausimu galite kreiptis į mane, turiu patikimų rekomendacijų. 😉
O kaip suplanuoti savo atostogas, kad iš didelės pasiūlos išsirinktumėte tai, kas Jums tinka ir savo brangų laiką išnaudotumėte maksimaliai efektyviai, papasakosiu sekančiame savo straipsnyje.
P.S. Kaip sakoma, geriau vieną kartą pamatyti, negu 100 kartų išgirsti, todėl kviečiu pasigrožėti Kreta kartu su Orijumi Gasanovu ir… manimi! 🙂