Karpatos - dar neatrasta Graikijos sala
Savo tinklaraščio svečiams aš pasakoju istorijas apie puikiai pažįstamus kurortus, atskleisdama subtiliausias šalies gyvenimo spalvas, kurių nepavyksta pastebėti trumpų atostogų metu. Tačiau šįkart mano pasakojimas yra apie mano numylėtosios Graikijos salą, kurios lietuvaičiai dar nėra užkeliavę, o kitų Europos šalių piliečiai čia graibsto nekilnojamą turtą, norėdami turėti savo antruosius namus būtent čia.
Graikija yra apdovanota daugiau nei 6 000 salų, iš kurių vos 227 gyvenamos. Lietuviams puikiai pažįstama pora – Rodas ir Kreta, o Karpatos – ši, mažai girdėta, keistos formos sala yra kaip tik per vidurį tarp jų.
Anot graikų mitų, salos istorija mena laikus, kai čia gimė didieji Titanai ir gyveno iki lemiamosios kovos su Olimpo dievais. Be to, seniausiame Vakarų kultūros kūrinyje – Homero Iliadoje, Karpatos buvo minimos taip pat! Argi tai neįrodymas, kad ši viena iš daugelio Graikijos salų, išties yra ypatinga?
Kokia ši sala?
Jei tyrinėjote salą žemėlapyje, turbūt pastebėjote, kad Karpatos šalia savęs turi dar vieną mažytę salą “Saria”. Abi šios salos kadaise buvo susijungusios, bet po žemės drebėjimo atsiskyrė. Taip, žemės drebėjimai čia vyksta ganėtinai dažnai.
Šiaurinėje salos dalyje vyrauja laukinė gamta ir kalnai, o dėl čia gyvenančių itin retų augalų ir gyvūnų, ji paskelbta saugoma ekologine teritorija. Be to Karpatų kalnų takai idealiai tinka žygiams pėsčiomis ir vietiniai yra pamėgę šį laisvalaikio praleidimo būdą pasibaigus vasariškiems karščiams.
Šiuose kalnuose yra išlikusių autentiškų kaimų, kur kadaise žmonės kūrėsi norėdami išvengti piratų išpuolių – žymiausias jų Olympos kaimas, kuris tikrai vertas atskiro dėmesio, tad apie jį papasakosiu žemiau. Taip pat, graikai yra uoliai tikintys krikščionys ortodoksai, tad net ir pačioje mažiausioje gyvenvietėje, garbingiausioje vietoje stovės koplytėlė ar didesnė bažnyčia. Pavyzdžiui – ant jūros kranto esančios uolos...
Šiandien saloje gyvena tradicijas, dialektą ir net savitą aprangos stilių išsaugoję, kiek daugiau nei 5 000 gyventojų. Visi jie yra pasklidę po dešimt salos kaimelių, kuriems ryšį su išoriniu pasauliu padeda palaikyti du uostai bei vienintelis aerouostas, gabenantis į artimiausią Rodo salą ar pačius Atėnus.
Jei salos šiaurė yra skirta gamtai ir ramiam vietinių gyvenimui, taip pietuose vieta yra užleista salos svečiams, jų poilsiui ir pramogoms. O mėgautis čia išties yra kuo: žydrumu dangui prilygstančia jūra, ryškiaspalviais augalais, aukščiausios rūšies graikišku maistu ir vienais už kitus nuostabesniais paplūdimiais.
Kasdienis Karpatų salos gyvenimas plaukia graikams įprastu siga, siga (gr. lėtai, lėtai) ritmu. Tavernose graikiška frape kava mėgaujasi vietiniai, žaisdami itin populiarų stalo žaidimą „Nardus” (“Backgammon”) – tą žaidimą, kuris randasi kitoj pusėj medinės šachmatų lentos.
Per pietus kelioms valandoms dauguma įstaigų užsidaro siestai – dienos poilsiui, o vakare karpatiečiai vėl sugrįžta į miestelio gatveles bei tavernas, rankoje tarp pirštų sukdami karolių vėrinį – kombolojų, maloniai leisdami vakarą ir šiltai, sklandžia anglų kalba bendraudami su pasaulio piliečiais.
Žinoma, galite man paprieštarauti, kad kiekviena Graikijos sala, netgi žemyninė dalis, gali pasiūlyti kažką panašaus, bet kviečiu pažvelgti į šią salą atidžiau, kuo Titanų tėvynė gali sudominti Jus.
Karpatos yra vandens sporto rojus
Čia vasaros sezonu pučia gaivus Egėjo jūros vėjas, kurį pažaboję vandens sporto entuziastai, sėkmingai išnaudoja aktyviam hobiui. Salos pietuose esantis Afiartis yra vienas populiariausių banglenčių centrų Europoje. Sakoma, kad pavadinimas “afiartis” senovės graikų kalba reiškia “vieta, kur pučia vėjas”. Tad iš viso margo pasaulio atpūsti banglentininkai savo įgūdžius gali lavinti čia įrengtose banglentininkų mokyklose.
Nardymas
Krištolo skaidrumo bangose galite užsiimti giluminiu ir paviršiniu nardymu ir susipažinti su povandeniniu pasauliu. Kartą pati plaukiodama su akvalangu ir vamzdeliu susidūriau su murena! Nors esu žvejo dukra, bet tokios žuvies aš nežinojau… Grįžusi draugams apibūdinau ją, kaip kokią mitologinę būtybę: “iš akmenų išnirusią žuvį, su lydekos galva ir ungurio kūnu”! Ta progra leisiu sau pacituoti, ką apie jas išskaičiau Vikipedijoje: “Kartais murenos kanda narams į koją ar ranką. Jų įkandimas gali būti pavojingas, nes gomurio gleivinėje yra nuodų liaukų” :)))) Kadangi skaitote šį tekstą, reiškia šis susidūrimas baigėsi laimingai.
Be to, salos vyrai yra pamišę dėl antikinių laikų sporto – povandeninės žūklės (spearfishing), kai medžiotojas, sulaikęs kvapą, neria į 15 – 30 metrų gylį su povandeninei žūklei skirtais šautuvais. Dažniausiai pasitaikantis povandeninės medžioklės laimikis – gruperis. Tad jei Jūs nardote Lietuvos vandenyse, Graikijoje irgi galite išmėginti šį užsiėmimą. Kapitonai siūlo privačią nardymo išvyką, suteikdami reikiamą įrangą. Šio malonumo kainos prasideda nuo 150 eur asmeniui.
Išvykos laivais
Saloje yra nesuskaičiuojamas kiekis nuostabių, smėlingų paplūdimių. Dalis jų yra neskirti turistų masei, kažkur slapčia įsispraudę tarp uolų. Tačiau tai nereiškia, kad jų negalite pamatyti! Graikų kapitonai laivais plukdo į gražiausius salos paplūdimius, sustoja maudynėms ir pietums. Tačiau, jei norite didesnio efekto, kapitonai gali jus asmeniškai pusdieniui nugabenti į privačius paplūdimius, kuriuose galėsite mėgautis romantika ir absoliučia ramybe.
O pats gražiausias man paplūdimys Karpatose yra Apella! Jis randasi pušimis apaugusių kalnų įlankoje, kurios krantas nusėtas baltos spalvos akmenukais, o akys negali patikėti matomu vandens skaidrumu. Šių “kudlotų” kalnapušių apsupty Apella įsirėmina kaip paveiksliukas. Pažiūrėkite, argi ne tiesą sakau? 🙂
Kiekvienas salos kaimelis dovanoja skirtingas patirtis:
Pigadia
Pigadia yra visos salos centras ir didžiausias iš visų saloje esančių kaimelių. Centre stovi itališko stiliaus rotušė, o pakraščiu vingiuoja smėlingas jūros krantas, paeiliui rikiuojasi viešbučiai ir viena už kitą jaukesnės šviežio maisto tavernos, barai ir kavinės. Turbūt, jau nieko nenustebinsiu pabrėždama, kad graikai savo tavernose svečius visada priima ne kaip turistus, o kaip ilgai lauktus, artimus draugus, valgio pabaigoje dar nustebindami saldžia dovanėle.
Kai šilti nakties kerai salos svečius išvilioja į lauką, Pigadijos promenada prisipildo lyg ant podiumo išsiruošusių turistų, pažindintis su magiškąja graikų kultūra. Su niekuo nesumaišysi italų moterų, kurios žėrinčių suknelių šleifais glosto kuklias salos gatveles.
Įdomu tai, kad saloje yra draudžiama garsiai groti muziką iki 02:00 val. – tokiu būdu gerbiant vietos gyventojų bei svečių poilsį. Tad barų DJ sugrojus paskutinę dainą, jaunimo vakarėliai persikelia į už miesto esančius klubus po atviru dangumi. Vienas populiariausių “Heaven Summer Stage”… o kartais jaunimas linksminasi tiesiog paplūdimy iki pat patekant saulei.
Kyra Panagia
Šio kaimelio žvaigždė, lyg tyras rasos lašelis, varvantis nuo pušų į indigo spalvos vandenį – Švenčiausios Mergelės koplyčia. Ši ant kalvos stovinti koplyčia dažnai patenka į atostogų žurnalų viršelius, reprezentuojančius Karpatas. Anot legendos, jūreivis 1833 metais paaukojo visas savo santaupas šios koplytėlės rekonstravimui, o dabar romantikai ją renkasi ypatingų švenčių minėjimui. Vietiniai pasakojo, kad kadaise čia vestuves kėlė itin turtinga graikų šeima, kurie visą paplūdimį išklojo specialia danga ir paruošė patogias grindis šventiniams stalams. Ne iš piršto juk laužtas filmo scenarijus “Mano didelės, storos, graikiškos vestuvės”…
Finiki
Gastronominiams keliautojams būtų nuodėmė neaplankyti Finiki kaimelio. Tai yra žvejų statyta gyvenvietė, įsikūrusi nedidelėje įlankoje patogioje žvejybiniams laivams. Kaip teigia šaltiniai, iki pat 1900 metų, čia buvo pagrindinis Karpatų uostas. Atvykę į Finiki esančias tavernas savo gomurius galėsite lepinti šviežių jūros gėrybių skoniu, pagautų ir paruoštų pačių graikų rankomis, kurių venomis teka tikro žvejo kraujas.
Amoopi
Jei keliaujate su mažaisiais keliautojais ir ieškote ramaus poilsio, dėl savo idilės Amoopi kaip tik Jums. Šis alyvmedžių giraitėmis galintis pasidžiaugti kaimelis yra kiek atokiau nuo triukšmingosios Pigadijos. Didžiausias jo žavesys yra auksinio smėlio įlankos, kuriose randasi skirtingi paplūdimiai. Pakrantė čia nėra staigiai gilėjanti, o mažieji smėlio pilių architektai visada turės, kuo užsiimti.
Olympos
Ką jau ką, bet jei atsidursite Karpatose, leiskite būti užburiami, tarytum, tik pasakose galinčiu egzistuoti kaimeliu. Mažyčiai spalvingi namukai turi po vieną kambarį, įrengtą aplink koloną. Kambariai kuklūs ir būtinai papuošti šventomis ikonomis. Balkonas čia yra itin svarbi namelių puošybos dalis, o virš įėjimo pagarbiai užrašomi savininko inicialai.
Viduramžių laikų Olympos namai, lyg spiečius aplipęs 600 metrų aukščio kalvą, vos praeinamomis gatvėmis sudaro tokius painius labirintus, kad pats velnias čia koją nusilaužtų! Toks klaidinantis namų išdėstymas kurtas ne be priežasties. Kaip minėjau, piratai dažnai puldinėjo Viduržemio jūros salas, o žmonėms reikėjo sugalvoti veiksmingų būdų nuo jų apsisaugoti. Tad siauromis gatvėmis, į kalno papėdės akligatvius įviliotiems piratams tai buvo pražūtinga taktika.
Olympos moterys karštą vasaros dieną svečius pasitinka vilkėdamos tradicinius tamsios spalvos drabužius ir galvos apdangalus. Svečius jos vaišina tradiciniu kaimo patiekalu – rankų darbo makaronais, o vienas vaizdingiausių restoranų, tiekiantis naminius patiekalus iš orkaitės, yra buvusiame vėjo malūne.
Įdomu tai, kad kadaise čia vyravo griežta matriarchatinė visuomenė, kur moterys savo turtą palikdavo pirmagimėms, o vyrai – pirmagimiams, tokiu būdu iš kartos į kartą išsaugodami kiekvieno iš tėvų turtą.
Olympos kaimas yra išlaikęs itin autentišką gyvenimo būdą, ne tik salos, bet visos Graikijos mastu. Iki pat šių dienų gyventojų lūpose skamba daugybė senovinių graikiškų žodžių, vestuvės švenčiamos pagal savitas tradicijas, o religinių švenčių proga, ypač Žolinių, aplankyti šio kaimo atvyksta didžiausias Graikijos elitas.
Na ir pabaigai...
Kelių tūkstančių metų senumo kultūros, kuri davė pradžią civilizuotam vakarų pasauliui, pasakiškos gamtos ir nuoširdaus žmonių svetingumo ansamblis, telpantis mažytėje saloje, sukuria tokią širdžiai malonią atmosferą, kurią sunku nupasakoti, galima tik pajausti.
Aš asmeniškai pažįstu norvegų porą, kurie aplankę ne vieną dešimtį Graikijos salų, tačiau į Karpatas jie grįžta kasmet, net po kelis kartus. Netgi ketino įsigyti nekilnojamo turto savo pamiltame Amoopi kaimelyje. Turiu pastebėti, kad čia daugiausiai atostogauja skandinavai, italai, dažnai pasitaiko ir žydų. Tik vieną kartą sutikau lietuvių turistus, kurie jau daugelį metų gyveno Olandijoje ir tarpusavy kalbėjo maišyta lietuvių – olandų kalba…
Taigi ieškantiems kokybiško poilsio, dievinantiems aktyvų vandens sportą, vertinantiems kultūrą bei gamtą, ši sala paliks neišdildomą įspūdį.
O jeigu jūs planuojate būsimas atostogas Graikijoje, kviečiu susipažinti, kokį maistą ar gėrimus paragauti, ką žinoti apie graikiškąsias tradicijas, ką parsivežti dovanų ir išmokti vieną – kitą graikišką žodį, užmegzti pokalbiui, kuris, galbūt, Graikiją nušvies Jums dar kitomis spalvomis. Apie visa tai skaitykite čia.